Zamki do drzwi – pierwsza linia ochrony Twojego domu

Zamki do drzwi –  pierwsza linia ochrony Twojego domu

O tym, że o bezpieczeństwo mieszkania powinniśmy dbać wszystkimi dostępnymi metodami, nikomu nie musimy przypominać. Jednym z najważniejszych dla ochrony mienia przed włamywaczami jest zamek do drzwi zewnętrznych, który powinien być na tyle wytrzymały by maksymalnie utrudnić lub uniemożliwić nieproszonym gościom wejście do naszego mieszkania. By ten spełnił swoje zadanie, musi być wykonany z wysokiej jakości materiałów i mieć właściwą konstrukcję. Jak zatem wybrać zamek do drzwi, a jak do tych założonych wewnątrz domu?

O zamkach do drzwi wejściowych

W drzwiach wejściowych z uwagi na bezpieczeństwo należy założyć dwa zamki. Do drzwi zewnętrznych przeznaczone są głównie zamki wpuszczane, gwarantujące doskonałą ochronę jednocześnie zachowując walory wizualne drzwi. Poza tym na drzwiach wejściowych musi znaleźć się jeden zamek pomocniczy – może to być zarówno model montowany za skrzydle, jak i kolejny zamek wpuszczany. W trosce o naszą wygodę, możemy ponadto użyć wkładek bębenkowych obsługiwanych kluczem master key, który otwiera kilka zamków.

Zamki drzwiowe wewnętrzne

Niższe wymagania możemy mieć w stosunku do zamków do drzwi wewnętrznych (chodzi tu zarówno o zamki do mebli, jak i zamki do drzwi łazienkowych czy do sypialni). Główne zadanie tego typu zamków do drzwi to zapewnienie prywatności i zapobieganie przypadkowemu otwarciu. Przy ich wyborze warto więc kierować się w pierwszej kolejności ich wyglądem (powinien być spójny z wystrojem pomieszczenia), funkcjonalnością i prostotą konstrukcji, co umożliwi samodzielne wykonanie ewentualnych napraw.