Szukasz hobby? Może zainteresują cię banknoty kolekcjonerskie

Szukasz hobby? Może zainteresują cię banknoty kolekcjonerskie

Zobacz, gdzie zamówić banknoty kolekcjonerskie NBP.

Kiedy ktoś wspomina o kolekcjonerstwie, błyskawicznym skojarzeniem obok zbierania znaczków oraz militariów jest kolekcjonowanie monet. Jednak monety to nie jedyne środki płatnicze, które budzą zainteresowanie kolekcjonerów. W połowie XX w. rozwinęła się notafillia, która zajmuje się badaniem oraz kolekcjonowaniem banknotów i pozostałych pieniędzy zastępczych.

Banknoty – od dziesięcioleci zachwycają drobiazgowym wzornictwem

Niewiele kto wie, iż pierwowzory papierowych środków pieniężnych nie pojawiły się na Starym Kontynencie, lecz w Chinach. Pierwsza ich wersja, zbliżona w swoim zastosowaniu najbardziej do dzisiejszych weksli, pojawiła się dwadzieścia dwa wieki temu podczas rządów Dynastii Han i wytworzona była ze skóry. Papierowe banknoty w postaci jaką znamy współcześnie uformowały się z kolei między VII a XII w. za czasów Dynastii Tang oraz Dynastii Song. Służyły jako ułatwienie dla handlarzy, gdyż dzięki nim mogli przemieszczać się na duże odległości bez dodatkowego obciążenia w formie monet. Obywatele Europy pierwszy raz dowiedzieli się o papierowej walucie z historii legendarnych podróżników z XIII w., m.in. Wilhelm z Rubruk, jednak w krajach europejskich zaczęto korzystać z nich w szerszym zakresie między XVII a XVIII w. Z biegiem czasu tę formę płatności przyjęto wszędzie. Dopiero w XXI w. gotówka jest zastępowana przez coraz bardziej wszechstronną bankowość elektroniczną. Stąd też może wzięło się coraz większe zainteresowanie banknotami jako obiektami kolekcjonerskimi, bo nie tylko mają one walory historyczne, ale też artystyczną – od dziesięcioleci wszak wzbudzają podziw finezyjnym designem.

Banknoty kolekcjonerskie – emitowane w ograniczonym nakładzie

Osoby kolekcjonujące banknoty, na podobieństwo kolekcjonerów monet, zbierają zwykle banknoty obiegowe z rozmaitych stron świata. Są one stosunkowo łatwo dostępne, jednakże koszt ich kupna może być ogromny – to zależne jest od daty ich druku i stanu zachowania. Odrębną odmianą banknotów są banknoty kolekcjonerskie, emitowane w ograniczonym nakładzie, najczęściej celem upamiętnienia historycznych wydarzeń lub wybitnych postaci z kręgu nauki, polityki oraz kultury. W Polsce banknoty kolekcjonerskie o nominałach 10, 20 oraz 50 zł wypuszcza Narodowy Bank Polski. Upamiętniają one m.in. 28. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Ojca Świętego (banknot 50 zł) czy 200. rocznicę narodzin Fryderyka Chopina banknot 20 zł). Ciekawym faktem jest to, iż poza fenomenalną szatą graficzną, banknoty kolekcjonerskie posiadają takie same zabezpieczenia jak banknoty obiegowe, np. nitki zabezpieczające, zmienne optycznie farby, mikrodruki i recto-verso.

Nasz adres:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]