Rynny dachowe – co warto o nich wiedzieć?

orynnowanie dachu, rynny dachowe

Systemy dachowe składają się z wielu modułów. Pośród tych, które mają największe znaczenie z punktu widzenia ich wytrzymałości i wygody użytkowania jest z całą pewnością orynnowanie dachu. To właśnie ono umożliwia efektywne odprowadzenie deszczówki i tym samym uniknięcie wielu problemów wynikających z jej gromadzenia się. Nie powinniśmy zatem bagatelizować wyboru najlepszych elementów wchodzących w jego skład. Niemniej jednak jest to zadanie trudne i wymagające specjalistycznej wiedzy oraz kwalifikacji – tak samo jak zakładanie systemów rynnowych. Co zatem winniśmy o nich wiedzieć? Jakie konkretnie zadanie pełnią te systemy? Z jakich elementów są tworzone? Na co zwrócić uwagę przy ich doborze?

Systemy rynnowe – z jakich elementów się składają?

Systemy stanowiące orynnowanie dachu składają się z trzech części, które z kolei zbudowane są z szeregu pomniejszych modułów. Oprócz orynnowania dachu, składającego się z różnorodnego przekroju rynien otwartych (nazywanych korytkami), do których spływa woda opadająca z dachu, składają się na nie także rynny pionowe oraz moduły znajdujące się na poziomie gruntu lub pod ziemią, których rolą jest odprowadzenie wody do kanalizacji. Samo orynnowanie dachu składa się z prostych rynien łączonych za pomocą łączników, a na rogach budynku – narożników. Są one montowane do pokrycia dachowego za pomocą haków, a kończone deklami. Połączenie orynnowania dachu z rynną pionową to sztucer z sitkiem, które jest odpowiedzialne za zatrzymanie wszelkich zanieczyszczeń mogących przedostać się do rynny pionowej, a potem do kanalizacji.

Rynny PCV, metalowe lub plastikowe – które zamontować?

W ofercie hurtowników dostępne są systemy rynnowe wyprodukowane z różnych surowców – głównie z metalu PCV. Które z nich będą najlepszym wyborem? To zależy od specyfiki budynku oraz tego, jak bardzo jest on wystawiony na opady. Decyzję o doborze konkretnego orynnowania powinno się zatem skonsultować z profesjonalistą.

Nasz adres:
REGAMET Tryba SP.J.
39-322 Rzemień 262 A

Tel.: +48 17 584 08 08