Łańcuchy zimowe – kiedy zakładać i jak w nich jeździć?

Łańcuchy zimowe – kiedy zakładać i jak w nich jeździć?

Szukasz łańcucha na opony? Koniecznie odwiedź ten adres

Łańcuchy samochodowe w dużej mierze poprawiają przyczepność samochodu w skrajnych warunkach – na oblodzonych i ośnieżonych drogach, zwłaszcza na spadzistych podjazdach. W niektórych państwach muszą one obligatoryjnie znajdywać się w bagażniku wszystkich samochodów przez cały rok (tak jest między innymi w Turcji, Norwegii i Bułgarii), w innych zaś są one niezbędnym elementem wyposażenia auta wyłącznie w sezonie zimowym (takie prawo obowiązuje na przykład w Hiszpanii, Niemczech, Polsce i we Włoszech). Jak zatem typy łańcuchów samochodowych można nabyć w sklepach?

Modele łańcuchów na koła

Łańcuchy samochodowe klasyfikujemy najczęściej mając na uwadze ich przeznaczenie. Odróżniamy modele wykonane z myślą o stosowaniu w autach dostawczych, terenowych, osobowych i ciężarowych, jak również w autobusach. Łańcuchy różnią się też mocowaniem, które musi być dostosowane do typu felgi, przekrojem i grubością ogniwa (zwykle jest to kształt rombowy ukośny) oraz motywem zaplotu. Różne są też materiały, z których wytwarza się łańcuchy na koła. Obecnie producenci używają najczęściej stali manganowej lub tytanowej.

Jazda z łańcuchami samochodowymi

Montaż łańcuchów samochodowych wymaga pewnej zręczności i początkowo może być źródłem sporego stresu. Aby go uniknąć, należy przećwiczyć tę czynność na placu manewrowym lub w garażu. Z kolei jazda z łańcuchami wymaga trochę odmiennej techniki. Trzeba wystrzegać się przekraczania prędkości 50 km/h, poruszania się po odśnieżonych drogach i buksowania kół. Stosując łańcuchy samochodowych, trzeba też obowiązkowo nadzorować ich ułożenie oraz napięcie – w ten sposób unikniemy ich szybkiego zużycia i tym samym wydłużymy okres ich eksploatacji.

Nasz adres:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]