Co wchodzi w skład meszu dla koni i jak działa ta karma?

mesz dla koni

Mesz to pożywna karma, która może być dawana każdemu koniowi bez względu na jego codzienny stopień aktywności i tryb życia. Co ważne, mesz jest lekkostrawny i dostarcza organizmowi konia składniki odżywcze, których celem jest m.in osłona układu trawiennego, a także regulacja procesu trawienia.

Z jakich komponentów gotuje się mesz?

Przyrządzanie meszu samodzielnie jest czynnością dość czasochłonną, jednak nie jest to nadmiernie złożone, a produkty do jego ugotowania są w większości znanych sklepów. Bazą każdego meszu są owies, siemię lniane oraz otręby pszenne. W części przepisów na mesz pojawia się sól, jednak lepiej dostarczyć ja koniu w jako lizawkę, która da mu więcej satysfakcji. Oprócz wyżej wyszczególnionych składników do meszu można wrzucić liczne przysmaki lubiane przez konie, takie jak cząstki jabłek, płatki kukurydziane, czarnuszka, ziarna słonecznika bądź koper włoski. W internecie można spotkać wiele przeróżnych przepisów na mesz dla koni, od niesłychanie prostych do takich z długą listą składników. Dobrze wypróbować kilkanaście z nich, żeby przekonać się, który ostatecznie przypadnie do gustu naszemu zwierzęciu.

Mesz dla koni – zwalcza podrażnienia oraz stany zapalne układu pokarmowego

Warto pamiętać, że zaleca się dawać mesz zdrowym zwierzętom mniej więcej dwa razy w tygodniu, natomiast koniom chorym na kolki, wrzody i pozostałe problemy związane z trawieniem, specjaliści zalecają tę dietę częściej, również codziennie. Niezmiernie ważne jest, żeby mesz serwować koniom letni. Dlaczego? Jeden z podstawowych ingredientów meszu, czyli nasiona lnu, po zagotowaniu produkuje kisiel, który następnie otacza ścianki żołądka oraz jelit zwierzęca, co skutkuje koi podrażnienia i stany zapalne. Z uwagi na fakt, że własnoręczne ugotowanie meszu pochłania na ogół 4 godziny, w sklepach jeździeckich oferowane są gotowe mieszanki, które po dodaniu gorącej wody można już po kilku minutach dać do spożycia koniom.

Nasz adres:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]