Co warto wiedzieć o materiałach do drukarek 3D?

Co warto wiedzieć o materiałach do drukarek 3D?

Chcesz kupić materiały do druku 3D? Wejdź na https://cadxpert.pl/materialy-do-druku-3d/.

Firma CadXpert posiada wszechstronną ofertę materiałów do drukarek 3D: filamenty, żywice fotopolimerowe i inne. Materiały te można podzielić na cztery rodzaje:
– SLA – żywice fotopolimerowe o rozmaitych cechach, utwardzane promieniem laserowym,
– SLS – spiekany selektywnie poliamid w proszku,
– FDM (z ang. fused deposition modeling) – warstwy ciekłych tworzyw termoplastycznych (filamentów). Wyróżniamy tu 2 podkategorie: FDM do szybkiego tworzenia prototypów z niezbyt kosztownych termoplastów oraz przemysłowe FDM używane do zaawansowanego wytwarzania z funkcjonalnych materiałów termoplastycznych,
– PolyJet – utwardzane UV płynne żywice fotopolimerowe.

Filament – powszechnie dostępny i nietoksyczny materiał do druku 3D

Filament to materiał używany w drukarkach 3D działających w technologii FDM. Ten materiał oraz technologia druku są używane do błyskawicznego prototypowania z prostych w obróbce termoplastów, a także do seryjnej produkcji oraz testowania funkcjonalnego. Jakie filamenty są przeważnie stosowane w drukarkach 3D? Z reguły sięga się po łatwe do modelowania PLA (poliestry alifatyczne), materiały inżynieryjne (między innymi te niepodatne na pękanie) czy też posiadające specjalne właściwości (przykładowo ognioodporność). Technika druku FDM daje rezultaty równe wydrukom otrzymanym przy pomocy innych szeroko stosowanych metod: termoformowania czy wtrysku. Nadrzędne plusy filamentów to proekologiczny sposób ich wytwarzania (nietoksyczny a przy tym czysty, dlatego wytworzone z jego pomocą prototypy mogą być wykorzystywane np. w biurach), powszechna dostępność, a także przystępna cena idąca w parze z dobrą jakością wydruku.
W technologii FDM CadXpert oferuje filamenty:
– inżynieryjne,
– do szybkiego prototypowania,
– elastomery.

Inne materiały do drukarek 3D – żywice fotopolimerowe

Nie licząc filamentów, w ofercie firmy CadXpert znajdziemy też pozostałe materiały do drukarek 3D. W stereolitografii (innymi słowy technologii SLA) są to między innymi materiały:
– odlewnicze,
– dentystyczne,
– standardowe,
– inżynieryjne.
Jakie przeznaczenie ma ciekła żywica fotopolimerowa utwardzana laserowo? Nadzwyczaj szerokie. Przede wszystkim korzystamy z niej w branży medycznej i przemyśle do trójwymiarowego druku prototypów oraz projektów koncepcyjnych, a także wszelakich elementów, w których chcemy uzyskać efekt wygładzonej powierzchni.
Natomiast w technologii PolyJet są to między innymi materiały:
– medyczne,
– transparentne,
– imitujące polipropylen.
PolyJet jest uważana za najbardziej dokładną oraz wszechstronną technologię drukowania w 3D. Poszczególne warstwy płynnych żywic fotopolimerowych utwardza się kolejno za pośrednictwem światła UV. Za sprawą swoich cech korzysta się z nich głównie do tworzenia prototypów odwzorowujących produkt końcowy, anatomicznych, inżynieryjnych oraz koncepcyjnych. Z tych żywic produkowane są też opakowania, obudowy oraz inne artykuły użytkowe.

Nasz adres:
CadXpert
ul. Ciepłownicza 23
31-574 Kraków

Tel.: +48 (12) 307-25-24
Mob.: +48 607-982-124, +48 501-473-209
E-mail: [email protected]