Charakterystyka i zastosowanie kantara dla konia

kantar, kantar dla konia, kantar skórzany

Kantar to powszechnie używana część uprzęży dla konia. Bardzo przypomina uzdę, bowiem wyłączną różnicą pomiędzy tymi rozwiązaniami jest brak wędzidła – części umieszczanej w pysku, pozwalającej na przekazywanie sygnałów do poruszającego się konia. Kantar to jedna z głównych części wyposażenia jeździeckiego, z którą konie bardzo rzadko się rozstają. Tym samym powinien on być dobrany do wielkości i profilu głowy zwierzęcia, jak również nie przyczyniać się do powstania uszkodzeń skóry. Jak zatem wybrać właściwy kantar dla konia? Na które jego atrybuty powinno się zwrócić szczególną uwagę?

Kantar skórzany, a może podszywany – który lepszy dla konia?

W sprzedaży dostępne są przeróżne rodzaje kantarów: sznurkowe, skórzane, podszywane czy taśmowe. Te pierwsze, nazywane również halterami, są zalecane z uwagi na znaczną kontrolę, którą jeździec za ich pomocą może sprawować nad koniem. Dla konia o wiele wygodniejszy jest jednak kantar skórzany lub taśmowy. Jeszcze większą wygodę zapewniają kantary podszywane – przykładowo sztucznym bądź prawdziwym futrem, które da się odczepić celem wyczyszczenia. Kantar tego typu znakomicie chroni przed tworzeniem się uszkodzeń skóry, a przy tym pozwala uwiązać konia na czas pielęgnacji i umożliwia jego prowadzenie podczas spacerów czy treningów.

Kantary – które dla koni szetlandzkich a które dla ras gorącokrwistych?

Produkowanych jest kilka rozmiarów kantarów. Rozmiar mini to foal, który przeznaczony jest dla kucy miniaturowych lub źrebiąt. Następny to shetty (0), którego powinni używać posiadacze większych źrebiąt oraz koni szetlandzkich. Kantar określany jako pony (1) jest z kolei opracowany dla kucy (np. walijskich) i roczniaków większości ras. Cob i full (2 i 3) to kantary średnich rozmiarów i pasują m.in. do koni holsztyńskich, półkrwi arabskiej, huculskich oraz trakenów. Największy rozmiar kantarów to xfull (4), który dedykowany jest dla większych ras gorącokrwistych (na przykład oldenburskich) i ras zimnokrwistych (jak shire albo konie ardeńskie).

Nasz adres:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]