Warsztaty z ochrony danych osobowych – kto powinien przejść?

Warsztaty z ochrony danych osobowych – kto powinien przejść?

Podstawowym oficjalnym aktem w naszym kraju, jaki dotykał sprawy danych osobowych była Ustawa o Ochronie Danych Osobowych, która zaczęła obowiązywać w 1997. Także dziś definiuje ona ten termin oraz mówi, jak powinniśmy ich używać. W myśl dokumentu dane osobowe to każde informacje, które pozwalają na zidentyfikowanie danego obywatela bez złożonych wysiłków. Do danych osobowych zakwalifikować można więc datę urodzenia, miejsce zamieszkania oraz nazwisko i imię, lecz też te określane jako dane wrażliwe – na przykład informacje o wyznaniu, ewentualnych sprawach sądowych oraz stanie zdrowia. O ich ochronę warto zadbać tym bardziej, iż dzięki globalnej sieci ich pozyskanie oraz przetwarzanie okazuje się naprawdę łatwe.

Do kogo są adresowane jest szkolenie z ochrony danych osobowych?

Dane osobowe pozyskują każdego typu przedsiębiorstwa. Jedne obracają jedynie danymi swoich współpracowników, pozostałe natomiast uzyskują dostęp także do danych kontrahentów. We wszystkich przypadkach pracownicy, którzy mają z nimi styczność muszą przejść specjalne szkolenie z ochrony danych osobowych, dzięki któremu dowiedzą się, w jaki sposób zagwarantować im ochronę. Okazuje się to bardzo ważne, gdyż po stwierdzeniu zaniedbań GIODO może zasądzić dotkliwe kary – po pierwsze pieniężne, ale w niektórych sytuacjach również pozbawienia wolności.

Na czym opiera się szkolenie z ochrony danych osobowych?

Kurs z ochrony danych osobowych jest skierowane do wszystkich pracowników administrujących takimi danymi – są to na przykład pracownicy do spraw rekrutacji, HR bądź składnic akt. W jego koszty wliczone są także broszury dydaktyczne, przez które kursanci szybciej przyswoją wiedzę. Po ukończeniu szkolenia, w czasie którego dowiedzą się, jak zagwarantować ochronę informacji, kursanci dostają odpowiednie certyfikaty. Szkolenia z ochrony danych osobowych nie pochłaniają dużo czasu – zazwyczaj zamykane są tego samego dnia.