Szkolenia z umiejętności miękkich – komu się przydadzą?

Szkolenia z umiejętności miękkich – komu się przydadzą?

Umiejętność komunikacji, asertywność, kreatywność, zarządzanie zespołem czy przezwyciężanie stresu – co łączy te umiejętności? Wprawdzie zdają się mieć ze sobą niewiele wspólnego, wszystkie zaliczane są do umiejętności miękkich. W kontraście do umiejętności twardych, które są charakterystyczne dla profesjonalistów w danej dyscyplinie, umiejętności miękkich nie można przyswoić sobie podczas studiów bądź zwykłych kursów. Rzecz jasna nie oznacza to, że są one wyłącznie wrodzone – organizowane są szkolenia z umiejętności miękkich, podczas których uczestnicy mogą je zdobyć lub rozwinąć.

Szkolenia z umiejętności miękkich – czy są przydatne?

Umiejętności miękkie powinno się rozwijać z wielu powodów. Są one pomocne zarówno w sferze zawodowej, jak i prywatnej. Podczas przeglądu aplikacji o pracę, przyciągają one równie mocno uwagę osób prowadzących rekrutację, co umiejętności twarde. Ważne są w szczególności umiejętności dotyczące pracy z innymi ludźmi – perswazja, zarządzanie innymi pracownikami, osiąganie kompromisów czy praca zespołowa. Poza tym istotne są takie cechy jak kreatywność, radzenie sobie w stresujących sytuacjach, jak również inteligencja emocjonalna.

Czego spodziewać się po szkoleniach z umiejętności miękkich?

Samodzielne doskonalenie umiejętności miękkich jest dla większości z nas bardzo trudne. Dlatego warto skorzystać z pomocy specjalistów – czytać literaturę psychologiczną i brać udział w treningach. Szkolenia z umiejętności miękkich obejmują nie tylko naukę kluczowych umiejętności, ale także ćwiczenia (w tym zespołowe) oraz feedback terapeuty. Dzięki temu ostatniemu słuchacze szkolenia są informowani, nad którymi umiejętnościami muszą jeszcze popracować oraz które ich cechy należy pielęgnować.