Jakie umiejętności weryfikują badania psychotechniczne kierowców

Jakie umiejętności weryfikują badania psychotechniczne kierowców

Badania psychologiczne Kęty - zajrzyj tu po więcej szczegółów o tych usługach.

Badania psychologiczne kierowców są wykonywane w profesjonalnych pracowniach diagnostycznych. Są one niezwykle istotne dla zapewnienia bezpieczeństwa na drogach – dzięki nim można wyeliminować osoby, które nie powinny prowadzić pojazdów. Jak wyglądają testy i co konkretnie sprawdzają? Jakie przyrządy wykorzystuje się do ich przeprowadzenia?

Badania psychologiczne kierowców – dla kierowców pojazdów przewożących wartości pieniężne i instruktorów

Badaniom psychologicznym musi poddawać się kilka grup kierowców. Do pierwszej należą osoby starające się o prawo jazdy np. kategorii C+E. Do badań przystępują także kierowcy, którzy popełnili wykroczenia związane z jazdą po alkoholu i starają się o przywrócenie uprawnień. Dodatkowo badania psychologiczne powinni przechodzić też kierowcy pojazdów przewożących wartości pieniężne oraz instruktorzy szkół jazdy. Badania psychologiczne kierowców zawodowych, którzy nie przekroczyli 60 roku życia są ważne przez 5 lat.

Badania psychologiczne kierowców – przebieg badań

Badanie psychotechniczne składa się z 2 części. Na początku osoby badane przystępują do części teoretycznej. Na tym etapie weryfikowana jest zdolność koncentracji, przerzutność uwagi, dokładność działania oraz cechy osobowości czy poziom lęku. Kandydaci na kierowców muszą między innymi odpowiedzieć na pytania dotyczące ich cech charakteru czy rozwiązać tzw. test matryc Ravena. Kolejną fazą testów psychologicznych jest część aparaturowa, która sprawdza przede wszystkim poziom koordynacji wzrokowo-ruchowej, wrażliwość na olśnienia i umiejętność oceny odległości. W czasie badań wykorzystuje się między innymi kabinę ciemniową, stereometr oraz równoważnię. Badania sprawdzają czas reakcji i polegają m.in. na weryfikowaniu, jak osoba badana reaguje na oślepienie światłem.

Nasz adres:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]