Dentysta chirurg bezboleśnie wykona ekstrakcję zęba

Dentysta chirurg bezboleśnie wykona ekstrakcję zęba

Niektóre choroby dziąseł i zębów nie mogą być wyleczone podczas standardowych zabiegów dentystycznych. Jeśli takie sposoby leczenia okazują się nieefektywne, lekarz podejmuje decyzję o zainicjowaniu leczenia z wykorzystaniem technik chirurgii stomatologicznej. Chociaż ta nazwa dla większości pacjentów brzmi strasznie, to dzisiejsza medycyna posiada technologie i środki, które powodują, iż nawet bardzo trudne zabiegi są dla pacjenta kompletnie bezbolesne, a powikłania należą do rzadkości.

Czym zajmuje się dentysta chirurg?

Do zabiegów najczęściej prowadzonych przez chirurga dentystę należą ekstrakcje zębów oraz usunięcie ich fragmentów (np. całych korzeni lub wierzchołków korzeni). Te zabiegi przeprowadza się, jeśli stan zębów jest zły – przede wszystkim na skutek często powtarzających się stanów zapalnych albo postępującej próchnicy. Chirurg stomatolog zajmuje się oprócz tego podcinaniem wędzidełka, a także zabiegami służącymi rekonstrukcji różnych części przyzębia – np. sterowaną regeneracją kości i tkanek miękkich. Do chirurga stomatologa należy ponadto zgłosić się, aby przygotować jamę ustną do założenia protezy.

Chirurg dentysta zadba o efektywne znieczulenie

Zabiegi, na których skupia się chirurgia stomatologiczna jeszcze parę lat temu wiązały się z odczuwaniem przez pacjenta bólu. W dzisiejszych czasach jednak dostępne są środki, które zupełnie eliminują nieprzyjemne odczucia. Ponadto pacjenci, którzy chorobliwie boją się zabiegów stomatologicznych, mogą skorzystać z dodatkowych leków uspokajających, a nawet poprosić o przeprowadzenie zabiegu w stanie całkowitej narkozy.