Co warto sprawdzić przed kupnem samochodu używanego?

Co warto sprawdzić przed kupnem samochodu używanego?

Nie każdy może pozwolić sobie na kupno samochodu prosto z salonu. Nie jest to zresztą konieczne, bo na rynku wtórnym dość szybko możemy znaleźć modele, które przy prawidłowej eksploatacji pojeżdżą nawet kilkanaście lat. Oczywiście znalezienie takiego auta wymagać będzie umiejętności diagnozowania różnego typu usterek i odpowiedniej wiedzy. Większość z nas zwyczajnie ich nie posiada, jednak nie znaczy to, że tacy kierowcy, kupując auto z drugiej ręki, narażeni są na ponoszenie dużego ryzyka. Mogą bowiem skorzystać z pomocy specjalisty.

Zakup samochodu używanego – co warto sprawdzić?

Lista rzeczy, które potencjalny nabywca auta powinien sprawdzić przed jego zakupem jest długa i obejmuje zarówno kwestie prawne, jak i techniczne. Jeśli idzie o kondycję techniczną pojazdu najwięcej na jej temat powiedzą takie elementy jak oświetlenie, szyby (zwłaszcza przednia) oraz ewentualne przerwy między elementami nadwozia, świadczące o możliwej wypadkowej przeszłości samochodu, podobnie zresztą jak niedomykające się drzwi. Przed nabyciem auta bezwzględnie powinniśmy też upewnić się, że nie figuruje ono w wykazie pojazdów kradzionych.

Komu powierzyć inspekcję auta przed zakupem?

Jak już wspomnieliśmy, uzyskanie 100% pewności co do tego, że samochód jest w dobrym stanie technicznym, a niezbędne naprawy nie okażą się dla naszego portfela dużym nadwyrężeniem, wymaga odpowiedniej wiedzy. Dlatego czynność tę warto zlecić fachowcom wykonującym sprawdzenie aut przed zakupem. Dodatkowym atutem takiego rozwiązania jest to, warsztaty sprawdzają też historię samochodu po numerze VIN.