Badania psychologiczne kierowców – dla kierowców zawodowych i nie tylko

badania kierowców Bielsko, badania kierowców Bielsko

Na bezpieczeństwo na szosach w największym stopniu rzutują umiejętności obsługujących poruszające się po nich pojazdy. Szczególnie istotne jest to dla kierowców profesjonalnych – między innymi taksówkarzy oraz kierowców ciężarówek i autobusów. W ich przypadku istotne są tak umiejętności, jak i predyspozycje psychologiczne. Z tego powodu kierowcy z tych zawodów zgodnie z przepisami powinni regularnie przechodzić badania psychologiczne kierowców. Warto więc napisać na ten temat kilka słów. W jakich odstępach powinny być przeprowadzane? Na czym polegają tego rodzaju badania psychotechniczne? I, co najważniejsze, jak należy się do nich nastawić?

Czego spodziewać się na badaniach psychologicznych kierowców?

Badania kierowców powinny być przeprowadzane co pięć lat. Ta zasada nie obowiązuje z kolei specjalistów, którzy skończyli 50 lat – powinni bowiem wykonywać je co 30 miesięcy. Badania psychologiczne kierowców przeprowadzane są przez psychologa w odpowiedniej przychodni, który najpierw przeprowadza badania osobowości. Mają one postać rozmowy z badanym, podczas której odpowiada on na zadania na temat wyborów w ekstremalnych sytuacjach. Następna faza badań psychologicznych kierowców to test na inteligencję, zaś następnie przeprowadzane są badania na specjalnych maszynach, w czasie których badana jest zdolność szybkiego reagowania, percepcja prędkości, podzielność koncentracji czy dostrzeganie w ciemności.

Jak przygotować się do badań psychologicznych kierowców?

Po ich przeprowadzeniu kierowca jest zapraszany na rozmowę ze specjalistą, który w jej czasie informuje go, czy zaliczył badanie. Co istotne, musimy wiedzieć, iż nie dla wszystkich ich rezultaty będą pozytywne. Szanse na pomyślne zakończenie badań psychologicznych kierowców możemy jednak trochę zwiększyć. Jak? W internecie dostępne są liczne opisy działania maszyn, na jakich są przeprowadzane badania psychotechniczne – to doskonałe narzędzie, by wcześniej przekonać się, jak one działają.

Nasz adres:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]