Badania operatorów – co to takiego?

Badania operatorów – co to takiego?

Kliknij w to miejsce i dowiedz się, jak zamówić badania operatorów Bielsko Biała.

Badania psychologiczne dużej grupie z nas kojarzą się z długą i wyjątkowo wnikliwą rozmową prowadzoną przez lekarza specjalistę, który chce poznać nasze relacje z matką. Jak się jednak okazuje takie badania znajdują też zastosowanie między innymi podczas określania zdolności do pracy osób, które zamierzają wykonywać zawód operatora dźwigu bądź innego typu maszyny budowlanej.

Badania operatorów: czego trzeba się spodziewać?

Badania psychologiczne osób zajmujących się obsługą maszyn budowlanych nie różnią się bardzo od tych, jakie muszą przejść kierowcy zawodowi. Obejmują więc dokładny wywiad zbierany przez psychologa, testy osobowościowe i temperamentalne, testy inteligencji i testy aparaturowe. Z całą pewnością testów nie powinno się obawiać. Do ich wypełnienia trzeba podejść otwarcie. Znaczenie ma szczerość i dokładność udzielanych odpowiedzi. Jakkolwiek testy aparaturowe mają największe znaczenie w przypadku osób planujących wykonywać zawód operatora maszyn budowlanych. Dzięki nim ocenić można szybkość reakcji zainteresowanego. Poznając ją sprawdzamy, czy dana osoba będzie w stanie w dość szybki sposób reagować na nieoczekiwanie występujące w pracy sytuacje. Testy aparaturowe oceniają także zdolność do widzenia przestrzennego, koncentracji uwagi oraz oceny prędkości obiektów pozostających w ruchu. Wszystko to ma w przypadku operatorów maszyn budowlanych ogromne znaczenie.

Badania operatorów: kto zajmuje się ich przeprowadzaniem?

Badania psychologiczne osób obsługujących maszyny budowlane może wykonać jedynie psycholog, który zdobył uprawnienia psychologa transportu, a do tego konieczne jest odbycie studiów podyplomowych. Trzeba pamiętać, że badanie psychotechniczne musi być cyklicznie powtarzane. Należy tego pilnować, inaczej można stracić uprawnienia do wykonywania zawodu. Przestrzegający przepisów pracodawca odsunie od pracy pracownika, który nie posiada aktualnych badań psychotechnicznych.

Nasz adres:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]