Automatyzacja magazynu – poznaj dostępne rozwiązania logistyczne

Automatyzacja magazynu – poznaj dostępne rozwiązania logistyczne

Współczesne magazyny mają często ogromną powierzchnię i składują tysiące sztuk towarów. To sprawia, że, aby utrzymać wysoką skuteczność ich pracy, powinno się wcielić w życie właściwe rozwiązania. Z pomocą przychodzi automatyka magazynowa, usprawniająca procesy wysyłki, przechowywania i rozładunku magazynowanych dóbr. Pod tym określeniem kryje się szereg udogodnień, wśród których największe znaczenie mają wózki systemowe, transport poziomy oraz system regałów przesuwnych. Jak poprawiają one wydajność magazynów?

Automatyka magazynowa – transport poziomy oraz wózki systemowe

Jednym z największych wyzwań, z którym musiały się zmierzyć firmy spedycyjne, było uczynienie transportu towarów wewnątrz magazynu szybszym, bezpieczniejszym i efektywniejszym. Dzisiaj jest to możliwe dzięki technologiom takim jak wózki systemowe oraz transport poziomy. Pierwsze rozwiązanie polega na poprowadzeniu wózków po specjalnych torach, co pozwala na redukcję szerokości alejek z 3 do nieco ponad 1 metra. Z kolei systemy transportu poziomego zwykle składają się z przenośników rolkowych oraz dedykowanych zwrotnic, pozwalających na sterowanie ładunkiem.

Regały przemysłowe – dla hal o małej powierzchni

Drugi z problemów, z którym pozwala uporać się automatyzacja magazynu, jest ograniczona powierzchnia. Jest on przede wszystkim dotkliwy w składach o niewielkim metrażu, jak również w chłodniach i mroźniach. Rozwiązaniem są mobilne regały magazynowe. Dzięki ich zastosowaniu pojemność hali może zwiększyć się o kilkadziesiąt procent, a dotarcie do poszukiwanych palet będzie nadal tak łatwe, co w przypadku zwykłych systemów regałów. Do składowania towarów o mniejszej wartości, można ponadto zastosować automatyczne szafy magazynowe.