Silniki prądu stałego – znamy i wykorzystujemy je od XIX w.

Silniki prądu stałego – znamy i wykorzystujemy je od XIX w.

Zamów silnik elektryczny DC na ultrarobotics.pl/silniki-elektryczne/silniki-dc-pradu-stalego/.

Wiele sprzętów, które użytkujemy na co dzień i bez których życie byłoby bardziej skomplikowane, wykorzystuje w swoim działaniu silniki elektryczne prądu stałego. Szczotkowe albo bezszczotkowe, małe lub ogromne, te urządzenia zrewolucjonizowały nasz sposób pracy i życia, tymczasem przeciętny człowiek najczęściej nie ma pojęcia, jak są one skonstruowane ani jak pracują te silniki.

Kto odkrył i z czego składa się silnik elektryczny na prąd stały?

Zadaniem silników na prąd stały jest wytwarzanie energii mechanicznej z elektrycznej. Ich nazwa wskazuje, że zasilane są prądem, w którym zwrot i kierunek przepływu ładunków elektrycznych jest niezmienny. Takie silniki znane są od prawie dwóch wieków i są wspólnym zasługą kilkunastu osób. Do ich opracowania, następnie rozwoju i ostatecznie ich dopuszczenia do powszechnego wykorzystania w przeróżnego rodzaju maszynach, przyczyniły się badania oraz wynalazki uznanych inżynierów połowy XIX w., takich jak np. Thomas Edison, Moritz Jacobi i Zénobe Gramme. Silniki na prąd stały skonstuowane są ze komutatora, dwóch magnesów zwróconych do siebie różnoimiennymi biegunami, pomiędzy którymi powstaje pole magnetyczne, wirnika, nieruchomego statora i szczotek. Obecnie powszechnie wykorzystywane są też bezszczotkowe silniki prądu stałego (BLDC), które w związku z brakiem tego stosunkowo awaryjnego elementu, są uważane za znacznie trwalsze, bezpieczniejsze i są po prostu lubiane za dużą niezawodność, jak również bezszelestną pracę.

Silniki na prąd stały to napęd licznych powszechnie używanych sprzętów

Powiedzieć, iż silniki DC są używane właściwie wszędzie nie jest egzageracją. Jeżeli w domu posiadasz czytnik CD albo w laptopie masz zainstalowane dyski HDD, to w ich napędach bez wątpienia znajduje się bezszczotkowy silnik. Silniki elektryczneDC są podzespołem samochodzików czy pociągów sterowanych radiowo, czyli gadżetów, którymi zachwycaliśmy się jako dzieci i które zapewne kupimy także naszym pociechom. Silniki tego rodzaju wprawiają w ruch duże i mniejsze pompy hydrauliczne potrzebne w wielu gałęziach przemysłu, między innymi produkcyjnej, wydobywczej oraz budowlanej. W przyszłości, za sprawą silników prądu stałego poruszanie się samochodami elektrycznymi będzie powszechne, a już teraz te silniki ułatwiają naszą mobilność, bowiem bez nich nie działałyby popularne rowery elektryczne, segwaye i hulajnogi. Silniki na prąd stały wykorzystują także hobbyści do tworzenia najróżniejszych prototypów z zakresu robotyki oraz mechaniki.

O ile silniki elektryczne prądu stałego o niskiej mocy bez trudu można kupić w sklepach hobbystycznych czy z asortymentem elektronicznym, to te do przemysłowego wykorzystania kupić można na zamówienie wyłącznie u dystrybutorów, dostarczających wysokie jakościowo silniki od uznanych światowych marek.

Nasz adres:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]