Motoreduktor – co warto o nim wiedzieć?

Motoreduktor – co warto o nim wiedzieć?

Dowiedz się więcej o motoreduktorze na ultrarobotics.pl/motoreduktory/.

Motoreduktor to ogólnie mówiąc zintegrowane połączenie przekładni z napędem elektrycznym. Jak pracują motoreduktory i gdzie się z nich korzysta? O tym przeczytasz w niniejszym wpisie.

Motoreduktor kupisz bez przeszkód z katalogu producenta

Motoreduktory pozwalają na wydajne korzystanie z elektrycznych silników w roli napędu w najróżniejszych funkcjach w przemyśle. Za pośrednictwem przekładni redukującej, duża prędkość obrotowa silnika zostaje ograniczona nawet kilkusetkrotnie, przy równoczesnym proporcjonalnym zwiększeniu jego momentu obrotowego. Rzecz jasna skuteczność przekładni nigdy nie będzie 100%, wskutek czego zawsze powstaje nieduża różnica między mocą wyjściową a wejściową motoreduktora. W skład nierozłącznego zestawu jakim jest motoreduktor z reguły wchodzą także inne moduły jak hamulce czy sprzęgła. Bezdyskusyjnym atutem motoreduktorów jest to, że są to gotowe układy, które da się bez trudu dobrać z oferty producenta tak, aby ich parametry idealnie pasowały do potrzeb konkretnego projektu. Konstruktorzy nie tracą w ten sposób tygodni, a wręcz miesięcy, na drobiazgowe pomiary i testy poszczególnych zestawów elementów. Zależnie od konstrukcji i rodzaju przekładni, motoreduktor może być dedykowany do dużych, średnich bądź niewielkich obciążeń, a także do krótkotrwałego lub długotrwałego okresu pracy.

Motoreduktor, w którym użyto kilkustopniową przekładnię, pozwala uzyskać bardzo wysoki zakres przełożeń, wynoszący nawet do kilkudziesięciu tysięcy.

Światowi producenci motoreduktorów oferują miliony ich realnych kombinacji

Chociaż motoreduktory mogą być składane w oparciu o kilka wariantów silników (AC, DC, BLDC czy bocznikowych), wyróżnia się je ze względu na typ przekładni znajdującej się na ostatnim stopniu przełożenia. Tak więc wyróżnia się takie oto motoreduktory:
– motoreduktory stożkowe (wykorzystujące przekładnię stożkową),
– motoreduktory płaskie oraz walcowe (z przekładnią walcową),
– motoreduktory planetarne (z przekładnią planetarną),
– motoreduktory ślimakowe (wykorzystujące przekładnię ślimakową).

Brak na pewno takiej gałęzi gospodarki, w której nie dałoby się wykorzystać motoreduktora w roli układu napędowego. Czy to spedycja, produkcja żywności lub przemysł, dzięki motoreduktorom działają rozmaite automaty, jak m.in aeratory, wyciągi górskie, linie produkcyjne albo schody ruchome. Ogromne spektrum rodzajów zastosowanych w nich przekładni i silników, ich mocy i wielkości spowodowała, iż liczbę możliwych zestawów, które współcześnie oferują najpopularniejsi producenci motoreduktorów, trzeba wyrażać już nie w tysiącach, ale wręcz w milionach.

Nasz adres:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]