Łożyska liniowe
Łożyska liniowe stanowią nierozerwalną część technologii przemieszczeń liniowych. To dzięki nim dokonuje się ruch liniowy wzdłuż prowadnicy i wałka. Dzięki bardzo dużej precyzji prowadzenia, małych rozmiarach zabudowy, a jednocześnie znacznej nośności i odporności, łożyska liniowe zaliczają się do czołówki rozwiązań współczesnej mechaniki i automatyki
Jakie są rodzaje łożysk?
Wiele firm oferuje łożyska liniowe z kołnierzem, bez kołnierza oraz w obudowach.
Modele łożysk liniowych z kołnierzem
Wśród łożysk liniowych z kołnierzem są dwa zasadnicze rodzaje: łożyska z kołnierzem otwartym i zamkniętym. Tego typu łożyska są niezastąpione w sytuacji, gdy zachodzi potrzeba zamontowania łożyska w elemencie ruchomym maszyny, co zmniejsza gabaryty i poprawia sztywność całego prowadzenia liniowego.
Łożyska liniowe bez kołnierza to min. łożyska liniowe zamknięte (z zawraczami wykonanymi z metalu) oraz zwykłe, a także otwarte.
Łożyska liniowe w obudowach – jakie są ich funkcje?
Dla łożysk w obudowach podkategoriami są typy obudowy i są to min. obudowy otwarte (przedłużane oraz zwykłe) oraz krótkie. Łożyska w obudowach są doskonałymi elementami do tworzenia stołów oraz modułów liniowych ze względu na możliwość bezpośredniego montażu bez obowiązku używania opraw łożysk liniowych.