Sztabka srebra – czy to opłacalna inwestycja?

Sztabka srebra – czy to opłacalna inwestycja?

Zainteresowany srebro sztabki? Skieruj się tutaj.

Od dawna wiadomo, iż inwestowanie w metale szlachetne jest dobrym sposobem na lokowanie pieniędzy, który z upływem lat przynosi wymierny dochód. Najpopularniejszym teraz metalem inwestycyjnym jest bezsprzecznie złoto, jakkolwiek w ostatnich latach srebro znów jest popularne pośród coraz szerszej grupy osób, zarówno tych z nieograniczonym, jak i niewielkim portfelem, i nie jest już widziane wyłącznie jako metal przemysłowy.

Sztabki srebra – kruszec stosowany w różnych branżach przemysłu

Złoto pojawia się w złożach 17 razy rzadziej niż srebro, należy jednakże zaznaczyć, iż wartość rynkowa srebra w relacji do wartości złota nie odpowiada tej proporcji ilościowej i zawsze jest zdecydowanie niższa. Nabycie srebra jest jednak trafną propozycją dla inwestorów, którzy potrzebują zdywersyfikować swój portfel, a którzy nie posiadają finansów umożliwiających zakup większych ilości złota. Wypada jednak pamiętać, że ze względu na swoje właściwości, srebro jest w szerokim zakresie stosowane w różnych gałęziach przemysłu co sprawia, że jego wartość jest bardziej narażona na kłopoty pojawiające się na rynku. Łatwo to swoją drogą zobaczyć analizując wykres jego ceny z ostatnich trzech dekad. Z tego też powodu inwestycja oszczędności w srebro łączy się z większym prawdopodobieństwem niepowodzenia, więc polecana jest osobom świadomym bieżącej i prognozowanej sytuacji na rynku kruszców. Można natomiast przewidywać, że popyt na srebro wciąż będzie wyglądał podobnie, a wraz z dynamicznym rozkwitem medycyny, elektroniki oraz fotowoltaiki, w których srebro jest szeroko używane, a także niemijającej popularności srebrnej biżuterii, być może jego wartość będzie z roku na rok wzrastać.

Sztabka srebra – kupić dużą czy małą?

Podobnie jak złoto, sztabki srebra dostępne jest w różnorodnych wagach, co upraszcza skonstruowanie portfela inwestycyjnego, umożliwiającego odsprzedaż w zależności od potrzeb mniejszych bądź większych jego ilości. Te najmniejsze, a tym samym także najbardziej „na kieszeń” statystycznego Polaka, to sztabki o ciężarze 100 g i 50 g oraz uncji trojańskiejczyli (31,1 g). Rzecz jasna, jeśli kupimy sztabkę o większym ciężarze, tak naprawdę wydamy na kruszec mniej, wypada jednak pamiętać, iż nie można podzielić sztabki i w razie chęci jej odsprzedaży trzeba znaleźć kogoś, kto weźmie ją w całości. Wobec tego jeżeli sztabki srebra mają służyć również jako asekuracja na “czarną godzinę”, należałoby rozważyć nabycie sztabek w kilku ciężarach, żeby mieć możliwość w przyszłości wymienić na gotówkę tylko tyle kruszcu, ile istotnie musimy. Można także zainwestować w względnie kosztowniejszy srebrny combibar, to znaczy zespolone 1-gramowe sztabki srebra dające się swobodnie oddzielić. Minusem zakupu srebra, czy to w sztabkach czy w monetach bulionowych jest to, że – w przeciwieństwie do złota – jego zakup i sprzedaż obarczone są 23% stawką VAT.

Nasz adres:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]