Skąd bierze się popularność faktoringu?

Skąd bierze się popularność faktoringu?

Faktoring jest zaliczany do najchętniej wybieranych aktualnie usług finansowych. Jest adresowany przede wszystkim do firm, które wykorzystują opóźnione czasy płatności i obawiają się utraty płynności finansowej. Faktoring umożliwia zobligowanie partnerów do szybszego uregulowania zobowiązań. Poza tym jest to również idealne wyjście dla firm poszukujących nowych form pokrycia wydatków związanych z inwestycjami. Na czym więc opiera się faktoring? Czemu okazuje się tak skuteczny? O czym muszą pamiętać firmy, które postawią na tę metodę pozyskania środków? Jak ustrzec się ewentualnych problemów związanych z faktoringiem?

Faktoring dla firm – co nam oferuje?

Faktoring zazwyczaj utożsamiany jest zwłaszcza z wykupieniem zobowiązań firmy przez bank. W rzeczywistości okazuje się on połączeniem różnych typów umów, a wykup należności jest jedynie jego częścią. Polega on na wykupieniu zobowiązań potwierdzonych fakturą VAT – faktor (najczęściej bank) przejmuje należności od faktoranta, a więc spółki. Oprócz tego zobowiązuje się zapewnić mu także inne usługi, czyli pomoc w ściągnięciu niespłaconych należności, prowadzenie rachunków oraz porady biznesowe. Na charakter umów dotyczących faktoringu w naszym kraju rzutują postanowienia prawa cywilnego oraz kodeksu spółek handlowych.

Doradca wskaże, który faktoring będzie najlepszy

Propozycje kolejnych banków zapewniających faktoring bywają niekiedy bardzo zróżnicowane. Aby uniknąć błędów, których skutkiem mogą być poważne problemy, powinniśmy starannie przemyśleć każdą z nich. Niezbędne okażą się wówczas specjalne kwalifikacje, których często zwyczajnie nie mamy. Dlatego znalezienie oferty dobrze omówić z doradcą finansowym, bo ten powie nam, w jaki sposób znaleźć bank, jaki zapewni nam najkorzystniejsze warunki. Współpraca z doradcą to co prawda pewien koszt, ale może okazać się, że w ten sposób unikniemy problemów.