Krajowy System e-Faktur – szybszy zwrot VAT i nie tylko

Krajowy System e-Faktur – szybszy zwrot VAT i nie tylko

Szukasz wiadomości o Krajowym Systemie Faktur? Dobrze trafiłeś!

Wystawianie faktur ustrukturyzowanych miało planowo funkcjonować już w 4 kwartale 2021 r., jednak finalnie biznesmeni na dostęp do Krajowego Systemu e-Faktur musieli czekać parę miesięcy dłużej. Projekt ruszył w dniu 1 stycznia 2022 r. Po 12 miesiącach okresu przejściowego, w którym korzystanie z KSeF jest opcjonalne, począwszy od roku 2023 będzie to obligatoryjne dla wszystkich czynnych podatników VAT, jak i dla przedsiębiorstw zwolnionych z tego podatku.

Faktura ustrukturyzowana – plusy tego rozwiązania

Faktury ustrukturyzowane to nic innego jak dokumenty elektroniczne, które mają precyzyjnie sformułowaną strukturę informacji zakodowanych z użyciem języka znaczników XML. Takie kodowanie praktycznie niewiele powie człowiekowi, który nie wie jak go rozszyfrować, z kolei dla właściwego oprogramowania do wystawiania oraz rozliczania faktur dokument tego typu jest w pełni czytelny. Za sprawą tego, iż faktury mają jednakowy format bez względu na to jakie aplikacje księgowe wykorzystują obie strony transakcji, dane zawarte w fakturze ustrukturyzowanej pozostaną odczytane jednakowo. Jest to znaczący krok naprzód przede wszystkim dla biur rachunkowych, które do tej pory notorycznie mają do czynienia z przypadkami niepoprawnego odczytywania w oprogramowaniu księgowym danych z faktur przesyłanych przez klientów w postaci pliku PDF lub zdjęcia faktury papierowej. Faktura ustrukturyzowana kategorycznie wyklucza ewentualność pomyłki przy przenoszeniu informacji z faktury przez pracownika biura rachunkowego, a także nieprawidłowego ich rozszyfrowania przez technologię optycznego rozpoznawania znaków.

Krajowy System Faktur – właściciele przedsiębiorstw wiele na tym zyskują

Każdy właściciel przedsiębiorstwa stycznia 2021 r. może wystawić i odebrać fakturę ustrukturyzowaną wykorzystując Krajowy System e-Faktur uruchomiony przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF właściciele firm zyskują m.in. większe bezpieczeństwo rozliczeń, ponieważ mają pewność, że faktury się nie zgubią (system zachowuje dane o dokumentach przez 10 lat), szybciej odbiorą zwrot VAT, jak również nie są zobowiązani wysyłać Jednolitego Pliku Kontrolnego dla Faktur. Natomiast Ministerstwo Finansów zdobywa instrument, który pozwala na silniejsze uszczelnienie systemu podatkowego, czyli lepiej zapobiega patologiom w obszarze podatku akcyzowego, dochodowego oraz VAT. Watro wspomnieć, iż nieodzowność stosowania KSeF nie zamyka drogi do używania komercyjnego oprogramowania do księgowania, jednak musi ono być zintegrowane z Krajowym Systemem e-Faktur.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]