Co warto wiedzieć o funcie i gdzie poznać jego bieżący kurs?

Co warto wiedzieć o funcie i gdzie poznać jego bieżący kurs?

Poznaj dalsze szczegóły o wymianie funtów.

Funt brytyjski, którego prawidłową nazwą jest funt szterling, to jedna z najważniejszych walut świata. Pomimo przynależności pierwotnie do struktur Wspólnoty Europejskiej a następnie UE, Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii nie przyjęło euro i zachowało swoją historyczną walutę.

Funt brytyjski – mocny pieniądz, który przezwyciężył liczne przeciwności

W wyniku decyzji o Brexicie, który był przeciągłym, ponad czteroletnim procesem, cena funta w stosunku do dolara oraz euro dostrzegalnie spadła. Miało to związek m.in. z ogłoszeniem przez znane podmioty, w tym instytucje finansowe, opuszczenia rynku brytyjskiego, co zagrażało zmniejszeniem się ilości zatrudnianych pracowników, a co za tym idzie też obniżeniem wpływów do PKB. Odpracowywanie gwałtownego spadku kursu funta szterlinga z 2016 r. odbywa się stosunkowo powoli i przy całkiem dużych skokach wartości waluty. Dodatkową przeciwnością w tym procesie była recesja z 2020 r. wywołana kilkumiesięcznym zamknięciem angielskiej gospodarki w czasie pandemii wirusa SARS-CoV-2. Należy aczkolwiek zaakcentować, że funt szterling to nadzwyczaj silna waluta, funkcjonująca w Królestwie Brytyjskim już od XII w., która w samym tylko ubiegłym wieku podźwignęła się po dużych spadkach wywołanych zarzuceniem powiązania funta ze złotem, dewaluacji z 1949 r. i legendarnym już spekulacyjnym ataku zwanym “Czarną środą” z 1992 r.

Statystyki kursu funta są na stronie kantoru online

Funt szterling jest dla Polaków znaczącą walutą, w której w dalszym ciągu chętnie inwestują swój kapitał. Jest tak w głównej mierze z tej przyczyny, że pomimo Brexitu, wielu Polaków zatrudnionych w Wielkiej Brytanii nie planuje wrócić do kraju i bezustannie wspomaga finansowo swoje rodziny w Polsce. Bieżącym kursem funta szterlinga interesuje się wobec tego ogromna grupa osób. Szuka ona przede wszystkim przejrzystych komunikatów nie tylko o przeliczniku tej waluty na złotówki albo euro, ale w wielu przypadkach również analiz historycznych wybiegających do pięciu lat wstecz. Takie statystyki znajdują się między innymi na stronie kantoru online, który uaktualnia kurs w odstępach co parę sekund. Dane te umożliwiają również doświadczonym inwestorom dokonywać wymiany waluty po rentownym kursie.