Dowiedz się wszystkiego o systemie rozliczeń SWIFT.
Pomimo, że właściwie każdego dnia korzystamy z przelewów bankowych, masa osób po raz pierwszy usłyszało o funkcjonowaniu systemu SWIFT w 2022 r. w kontekście rozważania sankcji w stosunku do Rosji w związku z wojną na Ukrainie. Lecz system SWIFT używany jest już od lat 70-tych ubiegłego wieku i jest jednym z fundamentów efektywnego działania światowego rynku finansów.
Z systemu rozliczeń SWIFT korzystają nie tylko instytucje bankowe
SWIFT to skrótowiec od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, co po polsku tłumaczy się na Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Zwykle natomiast tym skrótem określa się po prostu międzynarodowy system rozliczeń między bankami, bez którego dokonanie przelewów międzynarodowych byłoby niezaprzeczalnie znacznie bardziej złożone niż obecnie. SWIFT to jeden z najpopularniejszych, ale nie jedyny funkcjonujący dzisiaj system tego typu. Poza nim przykładowo w Polsce korzysta się także z systemów: SEPA, Elixir i SORBNET.Na całym świecie wykorzystywane są też przeróżne systemy lokalne, obsługujące wyłącznie rozliczenia między bankami na obszarze konkretnego kraju.
Co jest więc najważniejszym atutem systemu bankowego SWIFT? Używany jest prawie we wszystkich państwach na świecie, a przy tym korzystają z niego nie tylko instytucje bankowe, których liczba aktualnie przekroczyła już 11 tys., ale też giełdy, domy maklerskie oraz mnóstwo innych jednostek finansowych. Każdy partycypant systemu bankowego SWIFT musi posiadać swój unikatowy kod (Bank Identifier Code), złożony z 8 znaków (cyfr i liter). Możliwe jest również nadawanie kodu SWIFT oddziałowi banku, w takim przypadku taki kod składa się z 11 znaków.
System SWIFT – prezentujemy kody BIC/SWIFT znanych polskich banków
Nawet jeśli zaledwie okazjonalnie realizujesz transakcje międzynarodowe, dobrze jest pamiętać kod BIC/SWIFT swojego banku, a co najmniej wiedzieć gdzie szybko znaleźć taką informację. Poniżej znajdziesz kody BIC najpopularniejszych banków, prowadzących placówki w Polsce.
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– PKO BP (w tym dla rachunków PKO Inteligo): BPKOPLPW
– Santander Bank Polska: (wcześniej BZ WBK): WBKPPLPP
– CitiBank: CITIPLPX
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK
Flobo
Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail:
[email protected]