Od Starożytności po współczesność – obrączki ślubne

Od Starożytności po współczesność – obrączki ślubne

Chcesz nabyć obrączki ślubne Kraków? Sprawdź obraczki.net.pl/18-obraczki-slubne

Dla wielu osób ceremonia ślubu jest niezmiernie ekscytującym dniem w życiu. Ceremonia ta jednoczy małżonków po wsze czasy, a symbolem ich wierności, zaangażowania i uczucia są obrączki ślubne.

Mężowie nie zawsze mieli obrączki

Pierwotnie nie nie istniał podział na obrączki i pierścienie zaręczynowe, więc ich historia jest wspólna i sięga aż do Starożytności. Obrączki zostały włączone do prawa kanonicznego przez Kościół Katolicki zaledwie w XIII w., w rezultacie czego podarowanie żonie pierścienia stało się częścią ceremonii zaślubin. Niedużo osób wie jednak, że mężczyźni zaczęli nosić na palcu obrączkę kilkaset lat później. Już uprzednio bywały przypadki, że zakładali pierścienie na palec obrączkowy kiedy odjeżdżali na wojnę, jednakże obyczaj ten upowszechnił się dopiero w XX w., a konkretnie w okresie II Wojny Światowej. Obrączka przypominała mężczyźnie, że w ojczyźnie wyczekuje na niego małżonka, za którą ma walczyć i której winien być wierny. W naszym kraju małżonkowie noszą obrączki na serdecznym palcu prawej dłoni, jednak w innych państwach, jak na przykład w Szwecji, w Irlandii, we Włoszech albo w Turcji, zakłada się je na lewą rękę, gdzie zgodnie ze starymi wierzeniami biegnie legendarna “żyła miłości”, wiodąca wprost do serca. Inaczej niż pierścionków zaręczynowych, narzeczeni mierzą oraz poszukują obrączek ślubnych wspólnie, aczkolwiek tradycja powiada, iż narzeczona nie powinna ich kupować, bowiem jest to zobowiązanie mężczyzny.

Obrączki – dopisz imię małżonka, datę ślubu albo cytat

W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne charakteryzują się delikatniejszą stylistyką. Przez wiele wieków wykonywano je z różnych materiałów, mniej lub bardziej wytrzymałych. Później użyto do tego metale i ich stopy (jak miedź lub mosiądz), które uosabiały moc miłości. W dzisiejszych czasach do ich sporządzenia wykorzystuje się przede wszystkim platynę oraz złoto, które są symbolem ufności w stosunku partnera. Owszem, inkrustuje się je nierzadko kamieniami szlachetnymi, jednakże w dalszym ciągu najchętniej nabywane są uniwersalne, gładkie pierścienie ze złota oraz delikatne obrączki, w których zastosowano zestawienie dwóch rodzajów złota (przykładowo różowego z tradycyjnym). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w wykonywaniu obrączek ślubnych, mają też często w swojej ofercie grawerowanie artystyczne. Można więc spersonalizować obrączki grawerując do nich datę ślubu, imię małżonka czy też istotny dla małżonków cytat.

Nasz adres:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]