Urologia – czym się zajmuje i jakie zabiegi przeprowadza urolog

Urologia – czym się zajmuje i jakie zabiegi przeprowadza urolog

Wszystko, czego trzeba dowiedzieć się o urologii w Krakowie, uzyskasz na www.scmkrakow.pl/specjalizacje/urologia/.

U wielu pacjentów badanie u urologa wywołuje zakłopotanie. Problemy zdrowotne, którymi zajmuje się urologia, postrzegane są jako bardzo krępujące, co sprawia, iż pacjenci, którzy dostrzegli u siebie alarmujące symptomy choroby, w szeregu przypadków odwlekają o wiele tygodni badanie u lekarza specjalisty. Tymczasem może to rodzić daleko idące konsekwencje dla układu moczowo-płciowego.

Masz problemy z nietrzymaniem moczu? Zgłoś się do urologa!

Zadaniem urologii jest rozpoznanie oraz leczenie diagnostyką oraz leczeniem schorzeń żeńskiego układu moczowego, a u mężczyzn – układu moczowo-płciowego. Narządy tego układu odpowiadają chociażby za produkcję hormonów czy usuwanie z organizmu zbędnych soli mineralnych oraz mocznika, który powstaje w wątrobie jako produkt uboczny metabolizmu białek. Na niewydolność układu moczowego może wskazywać sporo przeróżnych objawów, które w szeregu przypadków są ignorowane przez chorych w nadziei, że same miną. Na które wobec tego oznaki należy zwrócić baczną uwagę i potraktować je jako przesłankę do niezwłocznego umówienia się na badanie urologiczne? Są to zwłaszcza wszystkie zmiany dotyczące moczu, a więc jego ciemniejsze zabarwienie, spienienie czy obecność w nim ropy albo krwi, ale też pieczenie lub ból przy oddawaniu moczu, nieregularny strumień, nie kontrolowanie moczu bądź wydalanie jego niewielkich ilości. Niektóre objawy są także mniej wyraźne, przykładowo ból w okolicy podbrzusza bądź pleców, nadciśnienie tętnicze i opuchnięcie stóp. Urolog zajmuje się także męskim układem płciowym, toteż mężczyźni powinni udać się do niego kiedy doświadczają problemów związanych z utrzymaniem erekcji, ze stulejką, z wytryskiem (m.in. gdy pojawi się krew w spermie) czy gdy zauważą zmiany na jądrach albo prąciu. Wypada przy okazji odnotować, że panowie po ukończeniu czterdziestego roku życia powinni cyklicznie umawiać się na wizyty kontrolne, celem zbadania gruczołu sterczowego.

W jakim celu pacjenci zapisują się do gabinetu lekarza urologii?

Pacjenci na ogół zapisują się do poradni lekarza urologii w celu konsultacji odnośnie wazektomii, wykonania biopsji gruczołu sterczowego (umożliwiającej diagnostykę nowotworu tego narządu), cystoskopii (innymi słowy obrazowania wnętrza pęcherza moczowego), jak również leczenia stulejki, wodniaka jądra bądź torbieli nerek. Lekarze urolodzy codziennie przeprowadzają też wiele skomplikowanych zabiegów, jak m.in. plastyka miedniczek nerkowych, laparoskopowa operacja żylaków powrózka nasiennego i przezcewkowa resekcja gruczołu sterczowego czy guza pęcherza moczowego.

Nasz adres:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]