Przebieg biopsji fuzyjnej prostaty

Przebieg biopsji fuzyjnej prostaty

Tu znajdziesz więcej informacji o biopsji gruczołu krokowego.

Prostata, czyli gruczoł krokowy, jest elementem układu moczowo-płciowego mężczyzny, który podobny jest pod kątem postaci i wymiarów do orzecha włoskiego. Mieści się wprost pod pęcherzem moczowym i odpowiada m.in. za wytwarzanie płynu, w którym transportowane jest nasienie. Kłopoty z prostatą rozpoczynają się u mężczyzn wraz z wiekiem, z tej przyczyny tak istotne jest jej regularne badanie. Pomaga to rozpoznać zapalenie bądź przerost tego gruczołu, a także z wyprzedzeniem zauważyć niebezpieczne zmiany nowotworowe. Warto zaznaczyć, że rak prostaty to jeden z najczęstszych nowotworów, na które cierpią mężczyźni, zatem nie można lekceważyć groźby jego możliwego rozwoju.

Problemy oddawaniem moczu i erekcją – niepokojące symptomy

Mężczyźni, którzy ukończyli 45 rok życia muszą cyklicznie odwiedzać gabinet urologiczny, zwłaszcza jeśli spostrzegli alarmujące objawy powiązane z oddawaniem moczu, tj. kłopoty z erekcją oraz ejakulacją, wzrost częstotliwości mikcji, pieczenie w jej trakcie, kłopoty w rozpoczęciu bądź zatrzymaniu oddawania moczu, a także nieregularny strumień czy krew w moczu. Jeżeli po wstępnym badaniu per rectum pojawią się przesłanki, by podejrzewać możliwość rozwoju nowotworu, lekarz zleci badanie PSA, które polega na przetestowaniu krwi pod kątem wartości stężenia antygenu sterczowego. Wysoki poziom PSA we krwi oznacza spore prawdopodobieństwo rozwoju nowotworu. Żeby jednak mieć bezsprzeczną pewność, potrzebne jest przeprowadzenie biopsji gruczołu krokowego.

Czy biopsja gruczołu krokowego jest bezbolesna?

Biopsja fuzyjna to sposób biopsji gruczołu krokowego, prowadzona w szpitalnych warunkach, która za sprawą zastosowania równolegle obrazu USG i wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego, pozwala na pobranie wycinków tkanki daleko dokładniej niż w procedurze, gdzie w trakcie zabiegu korzysta się wyłącznie z obrazowania TRUS (USG przezodbytnicze). Biopsja fuzyjna prostaty jest stosunkowo krótkim zabiegiem trwającym zwykle ok. 30 minut. Prócz tego pacjent spędza także po zabiegu 1-2 kwadranse na oddziale, dlatego cała procedura zamyka się w czasie 1 godziny. Biopsja fuzyjna odbywa się w znieczuleniu miejscowym, więc mimo że igłę biopsyjną wprowadza się przezskórnie przez krocze, jest ona właściwie bezbolesna. Później patomorfolog sprawdza pobrane wycinki prostaty i bada czy są w nich widoczne zmiany rakowate.

Oczywiście, jak przy każdym zabiegu istnieje kilka przeciwwskazań, które mogą zdecydować o możliwości wykonania biopsji prostaty. To m.in. wszczepione zastawki serca, niska krzepliwość krwi czy alergia na niektóre leki. Stąd też zanim zapadnie decyzja o zabiegu należy jak najdokładniej odpowiedzieć urologowi na wszystkie pytania poruszone w wywiadzie medycznym.

Nasz adres:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]