Pół wieku stosowania botoksu w medycynie

Pół wieku stosowania botoksu w medycynie

Więcej informacji o botoksie w Kielcach uzyskasz tutaj.

Toksyna botulinowa, popularnie zwana botoksem, to substancja na bazie białka wytwarzana przez jeden z typów bakterii beztlenowych, która na skutek swoich właściwości znalazła rozległe zastosowanie w medycynie, głównie estetycznej. Jak więc używa się tej egzotoksyny i czy jest to bezpieczne?

Botoks ogranicza impulsy przenoszonych pomiędzy komórkami nerwowymi a tkanką mięśniową

Botulinotoksyna jest jedną z silniejszych znanych neurotoksyn, której oddziaływanie polega na ograniczaniu bodźców wysyłanych pomiędzy mięśniami a komórkami nerwowymi. To dlatego jego konsumpcja (np. razem z niewłaściwie przechowywaną żywnością) może być bardzo niebezpieczne, gdyż w niektórych sytuacjach prowadzi do niewydolności oddechowej. Jednak ten właśnie efekt rozluźnienia mięśni, do którego prowadzi botulinotoksyna, medycy od wielu dekad wykorzystują do leczenia schorzeń, w których występuje niewłaściwe napięcie mięśniowe, np. przy trudnych przypadkach migreny, przykurczach po udarze oraz kurczu powiek. Botoks powszechnie stosuje się także w leczeniu bruksizmu, to znaczy kompulsywnego tarcia zębami, bowiem wstrzyknięcie tej neurotoksyny w wybrane miejsca zmniejsza napięcie mięśni żuchwy, a w konsekwencji zapobiega ścieraniu się zębów i uszkodzeniom szkliwa. Botulinotoksyna pomaga także osobom skarżącym się na nadpotliwość – aplikowana w miejsca, gdzie skóra wytwarza nadmierną ilość potu, potrafi wstrzymać jego wydzielanie się nawet przez pół roku.

Jak wykorzystuje się botoks w medycynie estetycznej?

Przeciętny mieszkaniec Polski przeważnie botoks łączy natomiast z zabiegami medycyny estetycznej. I rzeczywiście, egzotoksyna ta jest tu wykorzystywana w szerokim zakresie. Stosuje się ją w zabiegach mających na celu eliminację zmarszczek. Wstrzyknięcie botoksu to zabieg bezbolesny oraz krótki. Preparat botoksu wyrównuje skórę i zmniejsza napięci mięśni przyczyniające się do tworzenia się bruzd. To dlatego z reguły wykorzystuje się go do likwidacji tzw. “zmarszczki gniewu oraz kurzych łapek pojawiających się w pobliżu oczu. Z pomocą botulinotoksyny można także ograniczyć intensywną potliwość skóry na czole.

Nasz adres:
“Re vitae” Centrum Medycyny Estetycznej i Chirurgii Plastycznej
ul. Wojska Polskiego 60
25-389 Kielce

Mob.: +48 664-029-922
E-mail: [email protected]