Czym spowodowane jest łojotokowe zapalenie skóry u niemowlaka?

Czym spowodowane jest łojotokowe zapalenie skóry u niemowlaka?

Skóra niemowlaka jest niezwykle delikatna, wrażliwa i podatna na podrażnienia, dlatego bardzo ważne jest aby odpowiednio ją pielęgnować przy pomocy dedykowanych i polecanych produktów kosmetycznych. Częstą przypadłością, która dotyka kilkumiesięczne maluchy jest ciemieniucha. Świeżo upieczeni rodzice często zastanawiają się, czym spowodowana jest ta nieestetyczna zmiana i jak szybko się z nią uporać.

Ciemieniucha – co to?

Łojotokowe zapalenie skóry u niemowlaka dotyka sporej grupy maluchów. Pojawienie się tego typu zmian skórnych ciele dziecka może wywołać zaniepokojenie u młodych i niedoświadczonych rodziców. Zmiany pojawiają się zwykle z powodu nieprawidłowo działających gruczołów łojowych, które potrzebują czasu aby mogły zacząć prawidłowo funkcjonować. Najczęściej na główce dziecka pojawiają się brązowe bądź żółte plamy, które z biegiem czasu przybierają postać łuski. Jest to nic innego jak ciemieniucha, którą należy cierpliwie łagodzić przy pomocy odpowiednich preparatów i regularnie wyczesywać delikatną szczotką.

Łojotokowe zapalenie skóry może powodować uporczywy świąd, dlatego malec częściej jest płaczliwy i niespokojny. Młode mamy często zastanawiają się, czy wystarczająco dbały o higienę niemowlęcia. Niestety nawet najlepsza higiena nie zapobiegnie wystąpieniu zmian, ale może sprawić że będą one mniejsze i łagodniejsze.

Skórę głowy maluszka warto regularnie masować szczoteczką z naturalnym włosiem, aby odpowiednio stymulować gruczoły do prawidłowej pracy.

Polecamy również: instytut urody.

Z jakich kosmetyków korzystać do pielęgnacji niemowlęcia?

Problem ciemieniuchy zdecydowanie szybciej zostanie zażegnany, jeżeli do codziennej pielęgnacji stosowane będą bezpieczne i odpowiednio dopasowane kosmetyki. Największą popularnością cieszą się:

  • emolienty do kąpieli, które dogłębnie nawilżają, tworzą warstwę ochronną i regenerują delikatną skórę,
  • balsamy i żele myjące o naturalnym składzie, najlepiej pozbawione sztucznych substancji zapachowych,
  • dedykowane kremy i oleje na ciemieniuchę.

Kiedy udać się po pomoc do specjalisty?

W niektórych sytuacjach, zjawisko łojotokowego zapalenia skóry może przybrać nasiloną formę. W takiej sytuacji nie należy odwlekać wizyty u lekarza, który wdroży odpowiednie leczenie. Często wystarczająca może okazać się wizyta u pediatry, jednak w niektórych sytuacjach rodzice wraz z maluszkiem mogą zostać skierowani do dermatologa, który zaproponuje celowane leczenie przy pomocy odpowiednio skomponowanych maści i kremów. Sprawdź ofertę gabinet estetika.

Kiedy zjawisko łojotokowego zapalenia skóry występuję w najbardziej newralgicznych częściach ciała jak pachy, pachwiny czy też okolice intymne należy szybko reagować. W takich obszarach regularna higiena jest bardziej utrudniona, a zmiany mogą przybierać postać ropiejących wyprysków. W niektórych przypadkach konieczne może okazać się włączenie antybiotyków.

Nie można na własną rękę rozdrapywać zmian skórnych na ciele maluszka, gdyż takie praktyki mogą doprowadzić do powstania zakażenia na powierzchni skóry i zaognienia stanu zapalnego.