Każdy, kto rozpoczyna budowę domu, pragnie, by możliwie jak najdłużej jego stan był idealny. Nie stanie się to jednak możliwe, jeżeli nie zostanie zrobiona prawidłowa izolacja pionowa i pozioma domu. Hydroizolacja doskonale chroni przed wilgocią na murach, w konsekwencji czego sprawia, iż są one wolne od brzydkich plam, a w pomieszczeniach nie pachnie wilgocią.
Izolacja pionowa i pozioma – wykonanie oraz znaczenie
Jednym z objawów źle zrobionej izolacji budynków okazuje się być zawilgocenie ścian. Do tego dodać należy odpadające tynki i wspomniane we wstępie artykułu plamy, które na ogół dostrzec można w piwnicy i na parterze. Tego typu problemy bardzo często obserwuje się w tych domach, których fundamenty wykonano z czerwonej cegły. I nie ma tu najmniejszego znaczenia czy chodzi o budynki nowe, czy te wybudowane bardzo dawno. Aby zrekonstruować brakującą bądź niewłaściwie zrobioną izolację poziomą, trzeba ustalić do jakiego pułapu powinna ona sięgać, a potem na każdym metrze bieżącym ściany wykonać mniej więcej dziesięciu nawiertów leżących na skos. Potem zrobione wloty powinno się wypełnić stosując w tym celu specjalny roztwór, który ma działanie uszczelniające. Posiada on właściwości higroskopijne, dzięki czemu skutecznie uszczelnia fugi i powstrzymuje przedostawanie się wody w górne obszary ściany. Aby jednak izolacja o charakterze poziomym okazała się skuteczna, niezbędne jest też przywrócenie izolacji pionowej. W tym celu powinno się w pierwszym etapie usunąć tynki, które uległy zawilgoceniu, oczyścić mury, pogłębić fugi, a następnie pokryć wszystko substancją, który działa izolująco. Kończącym etapem prac jest ocieplenie murów polistyrenem.
Izolacja pionowa i pozioma – kto może ją wykonać?
Wykonanie hydroizolacji nieruchomości najlepiej jest zlecić mającej doświadczenie firmie, która zna się na hydroizolacji. Tylko wtedy można mieć pewność, że prace będą przeprowadzone we właściwy sposób, a izolacja się sprawdzi.