Z jakiego powodu izolacja pionowa i pozioma ma tak duże znaczenie?

Z jakiego powodu izolacja pionowa i pozioma ma tak duże znaczenie?

Każdy, kto rozpoczyna budowę domu, pragnie, by możliwie jak najdłużej jego stan był idealny. Nie stanie się to jednak możliwe, jeżeli nie zostanie zrobiona prawidłowa izolacja pionowa i pozioma domu. Hydroizolacja doskonale chroni przed wilgocią na murach, w konsekwencji czego sprawia, iż są one wolne od brzydkich plam, a w pomieszczeniach nie pachnie wilgocią.

Izolacja pionowa i pozioma – wykonanie oraz znaczenie

Jednym z objawów źle zrobionej izolacji budynków okazuje się być zawilgocenie ścian. Do tego dodać należy odpadające tynki i wspomniane we wstępie artykułu plamy, które na ogół dostrzec można w piwnicy i na parterze. Tego typu problemy bardzo często obserwuje się w tych domach, których fundamenty wykonano z czerwonej cegły. I nie ma tu najmniejszego znaczenia czy chodzi o budynki nowe, czy te wybudowane bardzo dawno. Aby zrekonstruować brakującą bądź niewłaściwie zrobioną izolację poziomą, trzeba ustalić do jakiego pułapu powinna ona sięgać, a potem na każdym metrze bieżącym ściany wykonać mniej więcej dziesięciu nawiertów leżących na skos. Potem zrobione wloty powinno się wypełnić stosując w tym celu specjalny roztwór, który ma działanie uszczelniające. Posiada on właściwości higroskopijne, dzięki czemu skutecznie uszczelnia fugi i powstrzymuje przedostawanie się wody w górne obszary ściany. Aby jednak izolacja o charakterze poziomym okazała się skuteczna, niezbędne jest też przywrócenie izolacji pionowej. W tym celu powinno się w pierwszym etapie usunąć tynki, które uległy zawilgoceniu, oczyścić mury, pogłębić fugi, a następnie pokryć wszystko substancją, który działa izolująco. Kończącym etapem prac jest ocieplenie murów polistyrenem.

Izolacja pionowa i pozioma – kto może ją wykonać?

Wykonanie hydroizolacji nieruchomości najlepiej jest zlecić mającej doświadczenie firmie, która zna się na hydroizolacji. Tylko wtedy można mieć pewność, że prace będą przeprowadzone we właściwy sposób, a izolacja się sprawdzi.