Szalunki – obowiązkowy element na każdej budowie domu

szalunki Kraków

Szalunki to nic innego, jak forma o charakterze tymczasowym, którą w przeważającej liczbie przypadków robi się z desek. Może ona być zrobiona także z drewnianych płyt, które wykonana z drewna odznaczającego się słabszą jakością. Nie brak jest firm, które decydują się na zrobienie szalunku z elementów , które są metalowe, ale tego rodzaju postępowanie nie jest zbyt rozpowszechnione. Deskowanie – bo dokładnie tak w inny sposób określa się szalunki – sprawia, że mieszanka, która została wylana, zyskuje pożądaną formę. Szalunki wyjmuje się dopiero po zastygnięciu mieszanki. Sięgając po szalunki, można również skutecznie podtrzymać zbrojenie, które zostało wykonane aż do momentu, kiedy wylana mieszanka ostatecznie stężeje.

Szalunki – jak się je wykonuje?

Wszelkie konstrukcje z wykorzystaniem betonu robi się na budowie w specjalnych formach, którymi są właśnie szalunki. W początkowym etapie prac niezbędne jest zrobienie szalunku, który następnie zostaje zalany odpowiednio dobraną mieszanką betonu. W niektórych sytuacjach konieczne jest wykonanie zbrojenia. Układa się je przed wylaniem betonowej mieszanki. Szalunki usuwane są dopiero wówczas,gdy mieszanka solidnie zwiąże. Zazwyczaj niezbędne jest do tego od około dwóch do aż czterech tygodni. Szalunki robi się chociażby w przypadku fundamentów, betonowych cokołów ogrodzeń i sufitów żelbetowych. Cechują się jak widać bardzo szerokim zastosowaniem, a budowa bez ich wykorzystania nie przebiegałaby tak szybko.

Szalunki – jakie elementy niezbędne są do wykonania szalowania?

Do wykonania szalowania potrzebna jest sklejka szalunkowa. Potrzebne są też specjalne podpory oraz dźwigary. Nieraz zdarza się, że niewielkie firmy budowlane nie są w posiadaniu własnego systemu szalunkowego. W takiej sytuacji wyjściem jest skorzystanie z wypożyczonego sprzętu, który oferują firmy , które specjalizują się w zaopatrywaniu ekip budowlanych w mocowania, dźwigary oraz sklejkę.

Nasz adres:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]