Rodzaje szalunków i ich zastosowanie

Rodzaje szalunków i ich zastosowanie

Kup szalunki Peri

Deskowanie, czyli tzw. szalunki, to krótkotrwałe konstrukcje pozwalające na stawianie ścian budynków. Zazwyczaj stosuje się je w przypadku wylewania murów betonowych – wtenczas są one niezbędne do tego, żeby stosownie je ukształtować i powstrzymać rozlewanie się kompozytu. Ponadto szalunki wykorzystuje się też podczas stawiania obiektów murowanych, gdzie ich zastosowanie umożliwia wykonanie przestrzeni na okna, drzwi i bramy. W tym wpisie wytłumaczymy, z czego wykonane są dzisiejsze szalunki i jakim sposobem mogą zdobyć je inwestorzy.

Szalunki z metalu, sklejki lub drewna

Najstarszym rodzajem szalunków jest struktura sporządzona z mocnych sklejek zespolonych ze sobą za pomocą gwoździ albo drewnianych desek, którą można wykorzystać powtórnie po zdemontowaniu. Demontaż takich szalunków jest jednak kłopotliwy – większość inwestorów i wykonawców wybiera więc zastosowanie szalunków wielokrotnego użytku – systemów przeznaczonych do szybkiego i nieskomplikowanego składania oraz rozkładania. Tego typu szalunki mogą być wykonane z metalu, drewna lub sklejki, jak również zestawiać dwa lub trzy materiały. Z reguły jednakże stosuje się sklejkę – przede wszystkim z takich gatunków drewna jak topola i brzoza, a całą strukturę łączą łączniki, belki, głowice ze stali bądź aluminium i narożniki.

Wynajem szalunków – dla kogo?

Podmioty na co dzień parające się pracami murarskimi posiadają własne szalunki. Inaczej jest natomiast w przypadku inwestorów indywidualnych, którzy zamierzają planujących wznieść pojedynczy obiekt i ekip, które zwykle świadczą odmienne usługi. Zakup wszelkich elementów niezbędnych do złożenia szalunku byłby całkowicie nierentowny . Dużo ekonomiczniejszym wyjściem będzie wypożyczenie szalunków.

Nasz adres:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]