Okna zabytkowe – charakterystyka

Okna zabytkowe – charakterystyka

Dowiedz się więcej o oknach zabytkowych drewnianych.

Okna zabytkowe najczęściej prezentują się dużo lepiej niż te wytwarzane współcześnie więc są wielką dekoracją obiektów. Walory estetyczne to rzecz jasna ich nie ostatnia dobra strona, a na ich wartość w dużej mierze rzutuje także metryka. Tak jak inne przedmioty zabytkowe, także okna muszą być remontowane z poszanowaniem przepisów – ich remontu nie możemy wykonywać samodzielnie z zastosowaniem kupionych w markecie materiałów. Czym jednak odróżniają się okna zabytkowe? Jak je remontować? Kto może przeprowadzić takie prace?

Jak odróżnić okna zabytkowe?

Okna zabytkowe zazwyczaj posiadają więcej zdobień niż współczesne. Rzadko są również otwierane od góry, co powoduje, iż niezbędne stają się lufciki, za pomocą których można wietrzyć pomieszczenie. Okna zabytkowe, jak przed chwilą nadmieniliśmy, wykonane są zwykle z drewna – surowca, jaki wykazuje sporo zalet, jednak potrzebuje regularnych remontów, a poza tym łatwo go uszkodzić. Z tego względu tak ważne są uprawnienia osób naprawiających okna zabytkowe.

Komu zlecić remont okien zabytkowych?

Okna zabytkowe zazwyczaj mają budowę skrzynkową, a ta potrzebuje dużych umiejętności – taki rodzaj okna cechuje się wszak użyciem wielu, obecnie już nieczęsto spotykanych, sposobów. W związku z powyższym, nawet najbardziej doświadczeni specjaliści nie mogą serwisować okien zabytkowych, jeżeli nie zdobyli dokumentów zaświadczających ich kwalifikacje, które zostały nadane przez urząd ochrony zabytków – w innym razie mogą otrzymać dotkliwe kary.

Nasz adres:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]