Komu zlecić osuszanie fundamentów?

Komu zlecić osuszanie fundamentów?

Nawet gdy budowla ustawiony jest na obszarze, gdzie wody gruntowe przebiegają stosunkowo nisko, istnieje zagrożenie, iż z biegiem czasu ściany będzie przenikać woda. Może się to wydarzyć również bez ostrzeżenia w wyniku zalania przez nieszczelną instalację hydrauliczną albo z powodu podtopienia, a czasami pojawienie się wilgoci zachodzi stopniowo na skutek nadwerężonej lub błędnie wykonanej hydroizolacji ścian.

Osuszanie ścian – najpierw rozpoznanie przyczyn

Wilgotne mury nie świadczą od razu, iż budowla nie nadaje się do zamieszkania. Przede wszystkim trzeba zacząć od wykrycia przyczyn tworzenia się wilgotnych plam. W pomieszczeniach takich jak łazienki, niewietrzone piwnice czy kuchnie wykwitająca na ścianach pleśń jest często rezultatem przecieków z nieszczelnego dachu bądź tarasu lub skraplania się pary wodnej. Takie sytuacje wymagają wykorzystania jednego lub wielu rozwiązań: przywrócenia odpowiedniej wentylacji w pomieszczeniach, ogrzania ścian, ocieplenia murów, osuszania kondensacyjnego, użycia poziomych blokad przeciwwilgociowych bądź powłok paroszczelnych. Niestety na terenach, gdzie wody gruntowe sięgają wysoko i przenikają fundamenty i mury budowli lub gdy doszło do zalania w wyniku powodzi (względnie silnych opadów atmosferycznych), osuszenie ścian stanowi już zadanie dla specjalistów z obszaru hydroizolacji.

Różne metody osuszania ścian

Specjaliści, którzy mają obszerne kwalifikacje w osuszaniu ścian zarówno budowli mieszkalnych, jak i przemysłowych, rozpoczynają swoje działania od diagnozy przyczyn zawilgocenia i kondycji podmokłych murów. Jest to podstawa do wskazania najlepszych sposobów i produktów służących do osuszenia. Zawilgocenie budowli ceglanej, której tynki pęcznieją i wykruszają się, a na ścianach pojawiają się plamy, prawdopodobnie spowodowane jest kapilarnym przenikaniem wilgoci przez mury. Po nieizolowanych ścianach z cegły woda pnie się w górę – czasami nawet na kilka metrów. Zdarza się to często, przede wszystkim w starych budynkach, aczkolwiek można na to zaradzić odtwarzając izolację poziomą murów, która zastopuje unoszenie się wody ku górze. Następną fazą, rzecz jasna po dokładnym przygotowaniu murów, jest pozbycie się grzybów i pleśni oraz nałożenie izolacji pionowej.

Sprawne osuszenie ścian polega nieraz odtworzenia hydroizolacji z zewnątrz. Zadaniem wykwalifikowanego zespołu jest wtedy odsłonięcie zewnętrznej części ścian fundamentowych, usunięcie zniszczonej mat bentonitowych, izolacji bitumicznej czy papy termozgrzewalnej, a w następnej kolejności naniesienie izolacji pionowej elastycznej lub mineralnej. Nierzadko potrzebne będzie także naprawa łączenia izolacji ścian z izolacją pozostałych modułów budynków, jak ściany żelbetowe, stropy żelbetowe oraz dylatacje.