Okna skrzynkowe utożsamiamy w szczególności z wiekowymi obiektami. Często spotkać je można w zabytkowych kamienicach, starych chałupach lub dworkach. Obecnie są one wytwarzane zwłaszcza z myślą o montażu w takich budynkach, gdyż zastosowanie skrzynkowych okien oczekiwane jest przez konserwatora. Należy jednak zauważyć, że z uwagi na ich walory estetyczne coraz chętniej zakładane są również we współczesnych budynkach. Szczególnie, iż dzisiejsze wersje są równie wydajne, co okna wyprodukowane tradycyjnymi sposobami. Jak więc wyglądają okna skrzynkowe? Z jakich materiałów są wytwarzane?
Okna skrzynkowe – konstrukcja
Określenie okien skrzynkowych bierze się z ich budowy. Składają się one z dwóch skrzydeł, pomiędzy którymi znajduje się powietrze. Jest to pewnego typu izolacja, która chroni pomieszczenie przed chłodem. Okna skrzynkowe w zabytkowych obiektach nierzadko podzielone są na cztery części – dwa u góry, skrzydła o mniejszej powierzchni są otwierane osobno i niegdyś służyły do wietrzenia wnętrz. Taka budowa szczególnie dobrze sprawdzi się w budynkach zabytkowych – między innymi chatach drewnianych.
Produkcja okien skrzynkowych
Okna skrzynkowe, tak jak pozostałe rodzaje, muszą być zrobione z odpowiedniego drewna. Dotychczas najczęściej sięgano po sosnę oraz dąb, ale od niedawna ich twórcy wykorzystują również drewno egzotyczne. Drewna takie jak m. in. meranti okazują się bowiem znacznie bardziej odporne na działanie wilgoci, powietrza i skrajnych upałów.
Nasz adres:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa
Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail:
[email protected]