Jakie są etapy budowy domu? Projekt, pozwolenia i realizacja krok po kroku

Jakie są etapy budowy domu? Projekt, pozwolenia i realizacja krok po kroku

Budowa wymarzonego domu to poważna inwestycja i wieloetapowy proces, który stanowi ogromne wyzwanie dla inwestora. Jakie są etapy budowy domu? O czym należy pamiętać, wybierając rozwiązania do swojego projektu? Zapoznaj się z aktualnymi informacjami, jak krok po kroku powinna przebiegać budowa wraz z omówieniem poszczególnych etapów inwestycji.

Etapy budowy domu rodzinnego

Zawsze marzyłeś o własnym domu, który będzie nie tylko komfortowy, ale także funkcjonalny, bezpieczny i urządzony zgodnie z Twoimi indywidualnymi preferencjami? Martwisz się, że czeka Cię wiele formalności, trudne decyzje do podjęcia, a także nieprzewidziane koszty i wiele stresu? W dzisiejszym wpisie postaram się przybliżyć proces budowy domu jednorodzinnego, tak, żeby uniknąć organizacyjnego chaosu. Omówimy zakup działki, wytyczne związane z projektem, kosztorys, ważne formalności, a także zakup materiałów oraz sam proces budowy nieruchomości. Budowa domu – etapy, sprawy urzędowe i niezbędne dokumenty!

Zakup działki

Zacznijmy od znalezienia odpowiedniej działki budowlanej, na której zostanie zbudowany dom. Nie jest to łatwe zadanie, trzeba wziąć pod uwagę między innymi:

  • Lokalizację gruntu – wolisz mieszkać w centrum miasta, na przedmieściach, a może na wsi? Dużo zależy od naszych potrzeb oraz trybu życia. Wybierając lokalizację działki, uwzględnijmy konieczność codziennych dojazdów do miejsca pracy, sprawdźmy odległość do sklepów oraz innych ważnych obiektów (ulubione miejsca rekreacji, spotkań z przyjaciółmi). Nie bez znaczenia jest np. czas, który trzeba przeznaczyć na dowożenie dzieci do szkoły i na zajęcia dodatkowe, a zazwyczaj ma to miejsce w godzinach szczytu.
  • Kształt działki i jej metraż – unikajmy wąskich działek, na których trudno będzie zbudować wymarzony dom. Pamiętajmy, że obowiązują przepisy regulujące odległość okien lub drzwi od granicy działki, jeśli zatem zainwestujemy w działkę o nietypowym kształcie, trudniej będzie nam wkomponować dom. Najlepiej zdecydować się na działkę o kształcie zbliżonym do kwadratu. Jeśli trafi się piękna miejscówka o mniej standardowych wymiarach, zawsze można poradzić się architekta, czy jest możliwe wybudowanie tam domu, aby przedwcześnie nie skreślić wyszukanej nieruchomości.
  • Topografię terenu – działka jest płaska czy pochyła? Wjazd na posesję jest od strony północnej lub wschodniej? To ważne aspekty, które wpłyną na koszty i stopień skomplikowania budowy domu i późniejszy komfort użytkowania nieruchomości. Najlepiej, gdy działka jest tak położona względem stron świata, że pokoje dzienne i taras będą zlokalizowane od południa. Sprawdźmy też stopień zadrzewienia gruntu – być może konieczna będzie wycinka. Choć osobiście jestem zwolenniczką zostawiania wszystkiego, co zielone.
  • Uzbrojenie – szukajmy działek wyposażonych w media – prąd, gaz, wodę i kanalizację. To ułatwi i przyspieszy proces budowy domu.
  • Dostęp do drogi publicznej – działka budowlana powinna mieć dostęp do drogi, w przeciwnym wypadku konieczne będzie uzyskanie służebności drogi koniecznej lub wydzielenie drogi z działek prowadzących do drogi publicznej.

Szukajmy działek budowlanych – chociaż zakup działki rolnej może wydawać się kuszący, to jednak wcześniej trzeba koniecznie sprawdzić, czy w planie miejscowym jest ona przeznaczona pod zabudowę jednorodzinną. Jeśli tak, wystarczy ją odrolnić. Odrolnienie terenu będzie co prawda generować dodatkowe formalności, a uzyskanie pozwolenia na budowę przesunie się nieco w czasie, ale jest to rzecz do zrobienia Potrzeby i oczekiwania, związane z projektem domu

Odpowiedni projekt budowlany to jeden z najważniejszych etapów całej inwestycji. W domu chcemy czuć się swobodnie, zatem przestrzeń powinna być funkcjonalna, wygodna i spełniać nasze oczekiwania. Wybierając rozwiązania projektowe, kierujmy się potrzebami domowników – rodzina z dziećmi może wybrać dom z poddaszem/piętrem, w którym strefa dzienna będzie znajdować się na dole, a sypialnie zostaną zlokalizowane na drugiej kondygnacji. Z kolei seniorzy lub osoby mające trudności z poruszaniem się często wolą zainwestować w nieruchomość parterową, bez schodów i innych barier architektonicznych.

Wykonanie projektu najlepiej zlecić doświadczonemu architektowi, który przygotuje kompletną dokumentację budowlaną – projekt koncepcyjny, budowlany i wykonawczy, a także zaprojektuje wnętrza. Powierzenie tak odpowiedzialnego zadania profesjonaliście zaowocuje stworzeniem projektu przemyślanego pod każdym względem. To z kolei pozwoli uniknąć problemów na dalszych etapach budowy domu i zoptymalizować koszty inwestycji.

Sporządzenie budżetu inwestycji

Przygotowanie kompleksowego budżetu inwestycji pomaga zachować nadzór nad wydatkami, które często się mnożą i lubią wykraczać poza zaplanowaną kwotę. Na początku ustalmy, ile możemy przeznaczyć na budowę, a także zastanówmy się, czy będziemy korzystać z własnego kapitału, czy zdecydujemy się na kredyt hipoteczny. Przy szacowaniu kosztów inwestycji należy uwzględnić m.in.:

  • ceny materiałów budowlanych,
  • standard budowy i wykończenia,
  • system wykonania (gospodarczy lub zlecony),
  • powierzchnię użytkową domu oraz kształt budynku,
  • koszt pracy ekipy budowlanej,
  • lokalizację inwestycji.

Pamiętajmy o tym, że domy o niestandardowym kształcie, ze skomplikowanymi elementami architektonicznymi są zwykle droższe w budowie – podczas prac zużywa się więcej materiałów, więcej kosztują też usługi wykonawców.

Formalności przed budową

Praca nad projektem budowlanym

Kolejne etapy budowy domu jednorodzinnego to formalności, bez których nie ruszymy z miejsca. Przed rozpoczęciem prac należy:

  1. Sprawdzić zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla naszej działki lub uzyskać decyzję o warunkach zabudowy – dokumenty te zawierają wytyczne dotyczące rodzaju i formy obiektów, które mogą zostać zbudowane na działce. W planie zagospodarowania przestrzennego będą uwzględnione takie wytyczne jak kąt nachylenia dachu czy wysokość budynku. Dokument można uzyskać w urzędzie gminy właściwym dla lokalizacji działki. Jeśli działka nie posiada planu miejscowego, należy złożyć do urzędu gminy wniosek o ustalenie warunków zabudowy.
  2. Zlecić wykonanie mapy do celów projektowych – dokument ten jest wymagany przy opracowaniu projektu do pozwolenia na budowę. Mapę wykonuje uprawniony geodeta na podstawie materiałów udostępnionych mu w urzędzie oraz pomiarów na działce.
  3. Zlecić opracowanie badań geotechnicznych – wykonuje je uprawniony geolog. Opinia geotechniczna mówi o tym, jaki jest rodzaj gruntu na działce i wskazuje wytyczne do zaprojektowania bezpiecznego fundamentowania budynku.
  4. Zlecić opracowanie Projektu Budowlanego, który składa się z:
    • Projektu Zagospodarowania terenu
    • Projektu Architektoniczno-Budowlanego
    • Projektu Technicznego.

    Projekt budowlany – wydruk

  5. Projekt zagospodarowania terenu jest tworzony na mapie do celów projektowych i zawiera m.in. określenie granic działki, jej usytuowanie, obrys budynku, uzbrojenie w przyłącza, podjazdy, drogi wewnętrzne, ogrodzenie, dojazd do garażu, układ zieleni. Projekt wykonuje uprawniony architekt.
  6. Projekt architektoniczno-budowlany obejmuje projekt budynku: rzuty, przekroje, elewacje i opis techniczny wraz z potrzebnymi dokumentami i uzgodnieniami.
  7. Projekt Techniczny zawiera projekty branżowe: konstrukcję, instalacje sanitarne, instalacje elektryczne, projekt drogowy, itp. Nie jest on składany w Wydziale Architektury, tylko przekazywany bezpośrednio Inwestorowi.
  8. Wystąpić o pozwolenie na budowę lub zgłosić budowę domu jednorodzinnego – w celu uzyskania pozwolenia na budowę należy złożyć do odpowiedniego Wydziału Architektury wniosek z załącznikami, wśród których powinny znaleźć się m.in.:

    • po trzy egzemplarze projektu zagospodarowania terenu i projektu architektoniczno-budowlanego wraz z opiniami, uzgodnieniami, pozwoleniami i innymi wymaganymi dokumentami,
    • oświadczenie o posiadaniu tytułu prawnego do działki oraz dysponowaniu nią na cele budowlane,
    • decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu,

    Czas oczekiwania na wydanie pozwolenia na budowę wynosi 65 dni. Jest ważne przez 3 lata od wydania.

  9. Przygotować dziennik budowy – po uzyskaniu pozwolenia na budowę należy zawiadomić Inspektorat Nadzoru Budowlanego o zamiarze rozpoczęcia budowy i dołączyć dokumenty:

    • pozwolenie na budowę,
    • dziennik budowy,
    • oświadczenie kierownika budowy i inwestora.
    • oświadczenie projektanta o sporządzeniu Projektu Technicznego

    Dziennik budowy to dokument, w którym kierownik budowy odnotowuje wszystkie wykonane prace. Wniosek o rejestrację dziennika budowy należy złożyć w Wydziale Architektury, które wydało decyzję o pozwoleniu na budowę. W dokumencie powinny znaleźć się dane inwestora, numer i data wydania pozwolenia na budowę, rodzaj inwestycji, adres i numer działki.

  10. Zgłosić rozpoczęcie budowy – zawiadomienie należy złożyć w Wojewódzkim lub Powiatowym Inspektoracie Nadzoru Budowlanego na 7 dni przed rozpoczęciem prac.

Znalezienie wykonawcy, zakup materiałów

Znalezienie rzetelnej ekipy budowlanej nie jest łatwe, warto jednak popytać znajomych o rekomendacje. Przy wybieraniu fachowców należy wziąć pod uwagę ich doświadczenie i zrealizowane już prace. Żeby uniknąć problemów, warto podpisać z ekipą umowę, w której uwzględnimy wszystkie ustalenia – datę rozpoczęcia i zakończenia prac, koszt usług, harmonogram poszczególnych etapów itp. Można także ustalić, kto odpowiada za zakup materiałów budowlanych. Z reguły zajmuje się tym wykonawca – to rozwiązanie wygodne dla inwestora, który nie musi orientować się na rynku, znać cen i producentów.

Budowa domu

Budowa domu

Poniżej przedstawiamy etapy budowy domu w punktach:

  • Stan surowy – przygotowanie wykopu, wykonanie fundamentów oraz podłogi na gruncie.
  • Stan surowy otwarty – wykonanie podstawowych elementów konstrukcyjnych, np. ścian nośnych, stropu, kominów, dachu, rynien.
  • Stan surowy zamknięty – postawienie ścianek działowych, wstawienie okien i drzwi.
  • Stan deweloperski – wykonanie instalacji wodno-kanalizacyjnych, c.o. i elektrycznej, ocieplenie i wykonanie tynków, wylewek, wstawienie parapetów.
  • Prace wykończeniowe – ten etap uwzględnia m.in. układanie płytek, posadzek, montaż urządzeń w łazienkach, wstawienie drzwi wewnętrznych, malowanie pomieszczeń.

Harmonogram prac wykończeniowych

Formalności po zakończeniu budowy

Prace już wykonane – wymarzony dom został wybudowany. Teraz pora złożyć zawiadomienie o zakończeniu budowy – bez niego nie będzie można zamieszkać w budynku. Do zawiadomienia należy dołączyć m.in.:

  • dziennik budowy,
  • projekt techniczny,
  • oświadczenie kierownika budowy o zgodności obiektu z projektem budowlanym lub warunkami pozwolenia na budowę,
  • dokumentację odbioru przyłączy elektrycznych, wodnych, gazowych i kanalizacyjnych,
  • inwentaryzację geodezyjną powykonawczą,
  • protokół odbioru zjazdu z drogi publicznej.

Po złożeniu zawiadomienia o zakończeniu budowy, nadzór budowlany ma 14 dni na wniesienie sprzeciwu. Jeśli tego nie zrobi, tym samym wyda milczącą zgodę na użytkowanie budynku.

Budowa domu – etapy. Podsumowanie

Budowa domu jednorodzinnego wiąże się z wieloma formalnościami i jest jednym z największych wyzwań, jakie stawiają przed sobą inwestorzy. Proces ten nie musi jednak być skomplikowany – jeśli będziemy trzymać się ustalonego planu, nic nie powinno nas zaskoczyć. Żeby nieruchomość spełniła wszystkie oczekiwania, najlepiej zainwestować w projekt skrojony na miarę potrzeb domowników.

Źródło tekstu: https://joannaklusak.com/jakie-sa-etapy-budowy-domu-projekt-pozwolenia-i-realizacja-krok-po-kroku/